مرغ تخمگذار شمالی

مرغ تخمگذار شمالی جزو بهترین مرغ های بومی است که در استان مازندران شهر ساری پرورش داده می شود. این مرغ ها به مرغ جهادی نیز معروف هستند زیرا در گذشته پرورش این مرغ ها توسط مراکز جهادی نیز صورت می گرفته است. بنابراین مرغ اصیل یا همان جهادی را فقط در مرکز ساری می توان تهیه کرد. سایر استان ها مرغ های دورگه را به فروش می رسانند.

مرغ تخمگذار شمالی دورگه از مقاومت بدنی بالایی برخوردار است و سالانه بین 180 الی 200 تخم تولید می کند. بنابراین بسیار پرطرفدار بوده و صرفه اقتصادی خوبی دارد. در ایران مرغ های بومی بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

امروزه با توجه به جمعیت کشور و اهمیت استفاده از تخم مرغ به دلیل خواص خاصی که دارد تولید تخم مرغ بسیار پرسود و منفعت خواهد بود. مرغ های تخمگذار روزانه تخم می گذارند و این روند تا دو سال ادامه دارد. در این بین پرورش دهندگان از نوسانات بازار بهره برده و کسب سود می کنند.

مرغ تخمگذارشمالی

مرغ تخمگذار شمالی دورگه از تلاقی دو نژاد بومی ایرانی و مرغ های تخمگذار خارجی به وجود آمده اند. این نوع مرغ ها نیز مانند مرغ های بومی بال و پر و تخم هایی به رنگ قهوه ای دارند. در مرغ های تخمگذار دورگه، مادر اصالت ولسامر هلندی دارد. تخم مرغ آنها جزو بهترین تخم مرغ ها به حساب می آید و بسیار خوش طعم و مزه است. این مرغ ها سالانه 200 عدد تخم تولید میکنند. البته از این نوع مرغ به عنوان مرغ گوشتی نیز بهره برداری می شود. بطور کلی مرغ هایی مانند : ورامینی و گلپایگانی از همین طریق تولید می شوند.

مرغ تخمگذار شمالی

مرغ تخمگذار شمالی (مرغ سیاه مرندی)

مرغ تخمگذار سیاه مرندی  جزو سازگارترین مرغ هایی است که در اکثر شرایط آب و هوایی توانایی زندگی و تخم گذاری دارد. علاوه بر قابلیت تخم گذاری این مرغ، از آن به عنوان مرغ گوشتی نیز بهره مند می شوند. این مرغ در برابر بیماری ها مقاوم بوده و اکثرا در روستاها به عنوان حیوان خانگی از آنها نگهداری می شود. مرغ سیاه مرندی اگر در شرایط خوب و مطلوبی پرورش پیدا کند سالانه بیش از 200 عدد تخم تولید می کند. بلوغ این مرغ حدود 6 الی 7 ماهگی است.

تفاوت های مرغ تخم گذار و مرغ گوشتی

مرغ تخمگذار با مرغ گوشتی در ظاهر تفاوت هایی دارند که از طریق شناسایی این تفاوت ها می توان به گوشتی بودن و یا نبودن مرغ پی برد. این تفاوت ها عبارتند از :

اعضا بدنتخمگذارغیر تخمگذار
وضعیت ظاهرقوی ، خوش منظر، سرحالضعیف ، کسل
خصوصیات اخلاقیفعال ، باهوش ، نترس ، کنجکاووحشی ، ترسو ، تنبل ، غیرفعال
سر و تاج و ریشدارای رشد مناسب ، خوش رنگ ، گرمکم رشد ، پریده رنگ ، سرد
منقارقوی ، کوتاه ، دارای پیگمان کم رنگطویل ، راست ، نازک ، بد رنگ ، دارای پیگمان پر رنگ
پشتپهن ، مسطح ، طویلنازک ، گرد ، کوتاه
سینهپهن ، عمیق ، رشد عضلات خوبنازک ، رشد عضلات کم و لاغر و کم عمق
ساق پامتوسط ، زاویه دار ، از نظر پیگمان کم رنگپینه دار ، کلفت ، وجود چربی در زیر پوست
شکمعمیق ، نرم ، پهنکم عمق ، سفت ، نازک
مخرجبزرگ ، مرطوب عاری از پیگمانکوچک ، خشک ، دارای پیگمان
استخوان لگن Pubicنازک ، دور از هم ، فاصله آن بین ۲ – ۳ انگشتکلفت ، غیر متحرک ، نزدیک بهم ، فاصله کمتر از ۲ انگشت
فاصله لگن و جناغ سینه (Keel Pubic )زیاد ، در حدود ۲ – ۳ انگشتنزدیک به هم ، فاصله کمتر از ۲ انگشت
شرایط پر و بال هاپرها کهنه و ساییده ، بدون نشانی های پر ریختگیپرها تمیز و جدید ، دارای آثار پر ریختگی
وزن ( بسته به نژاد)در لگهورن ۵/۱ – ۷/۱ کیلوگرمکمتر یا بیشتر

مرغ تخمگذار

جمع بندی

مرغ تخمگذار شمالی به مرغ اصیل یا جهادی معروف است که سالانه بین 180 الی 200 عدد تخم می گذارد. تخمگذاری صحیح و مداوم مرغ ها بستگی به شرایط نگهداری و تغذیه آنها دارد. اگر نکات لازم و ضروری در پرورش مرغ تخمگذار رعایت شود بسیار پر سود و درآمدزا خواهد بود.

اولین دیدگاه را بنویسید

شانزده + پنج =