بهترین نژادهای مرغ برای پرورش کدامند؟

بهترین نژادهای مرغ برای پرورش بر اساس آب و هوای متفاوت شهرها و کشورها و همچنین نوع تغذیه و همچنین انواع مختلف جوجه ها که در سراسر جهان وجود دارند متفاوت است. یکی از مشکلات پرورش دهندگان انتخاب بهترین مرغ است. به نظر شما بهترین نوع مرغ تخمگذار در ایران کدام است؟

نام جوجه ها بسیار زیاد است و بررسی آنها کاملاً گیج کننده است. بنابراین، ما این مقاله را برای شما به عنوان راهنما ایجاد کرده ایمپس برای بررسی و انتخاب بهترین نژادهای مرغ تخمگذار جهت پرورش با ما همراه باشید.

مرغ شرکتی یا خانگی؟

قبل از هرچیز بهتر است تصمیم بگیرید که میخواهید مرغ خانگی پرورش دهید یا مرغ شرکتی؟ مرغ های کارخانه ای همان جوجه های سفیدی هستند که تخم های سفید می گذارند و مرغ های خانگی اکثرا پرهای رنگی دارند و تخم های قهوه ای می گذارند. البته در این دسته بندی استثناهای زیادی نیز وجود دارد

بهترین مرغ تخمگذار دنیا کدام است؟

شاید اگر این سوال را از مرغدارها بپرسید در پاسخ به شما بگویند که جوجه های لگهورن بهترین جوجه های تخمگذار در جهان هستند اما ما سعی می کنیم با معرفی هر یک از این نژادها به شما کمک کنیم تا تصمیم گیری را خودتان انجام دهید.

مرغ سفید

همه ما جوجه های سفید را می شناسیم. این جوجه ها خیلی سریع پرورش می یابند و فصل تولید مثل آنها خیلی سریع آغاز می شود. اما هزینه نگهداری این جوجه ها یکسان نیست. قیمت تخم مرغ صنعتی را بازار تعیین می کند و به دلیل تغییرات مداوم در بازار، قیمت فروش آن گاهی کمتر از هزینه بهره برداری است. این تنها بخش ناخوشایند برای مرغداران نیست، این جوجه ها را نمی توان برای همیشه نگه داشت زیرا توانایی آنها در تولید مثل مدت کوتاهی پس از آن به پایان می رسد.

پس از دوره تخمگذاری مرغ ها، مرغداران شروع به فروش می کنند. به نظر شما مرغداران از این موضوع سود می برند؟

شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد، اما اگر در نظر بگیریم که سود قیمت فروش مرغ 20 درصد هزینه پرورش آن است، می بینیم که مرغداران سود چندانی ندارند. اگر همه فاکتورها را منطقی در نظر بگیریم، می بینیم که مرغ صنعتی یکی از بهترین نژادهای مرغ برای پرورش نیست.

مرغ قهوه ای لومان

لومان واقعا یکی از بهترین نژادهای مرغ محلی است. در کشور ما فقط مرغداران مجاز به واردات آن هستند. آن هم تحت عنوان صنعت مرغ. بنابراین جوجه لومان را به عنوان مرغ صنعتی نیز معرفی می کنیم.

از آنجایی که به این نوع مرغ (مرغ صنعتی) می گویند، تنها مرغدارانی که دارای مجوز پرورش جوجه هستند می توانند آن را خریداری و پرورش دهنداما امروزه مرغ لومان دیگر وارد نمی شودوتخم های بارور شده به صورت قاچاق وارد شده، سپس جوجه ها را تا زمانی که به مرحله مرغ تخمگذار برسند نگه می دارد. در واقع از نژاد دیگری از جوجه های لومان برای تخم گذاری استفاده می شود. این امر باعث کاهش قابل توجه عملکرد نسبت به نسل اول شده است. نسل اول این جوجه ها بهترین نتایج تولید تخم را در بین جوجه های رنگی دارد. نسل اول جوجه های لومان بین 240 تا 300 تخم در سال می گذارد. اما تخمگذاری نسل دوم در کشور ما کمتر است. از سوی دیگر، تخم این مرغ ها نیز سفید است و هیچ کس آنها را به عنوان تخم مرغ طبیعی نمی بیند. در نتیجه قیمت آنها کمتر از ارزششان است. بنابراین نتیجه میگیریم لومان از نظر اقتصادی جزو نژادهای مرغ پرطرفدار نیست.

مرغ های تخمگذار رنگی یا جوجه های اصل از مرغ های پرتولید هستند. این نژاد مرغ شامل گروه های مختلفی می باشد. بلک استار، پلیموث راک، ساسکس و نیوهمپشایر معروف ترین نژادهای مرغ تخمگذار در دنیا هستند که کارایی بالایی دارند.

مرغ اصل ایرانی

جوجه های بومی کشور ما به دو دسته بومی مبدا و باپتیست تقسیم می شوند. در زیر شما را با بهترین نژاد مرغ برای نگهداری آشنا می کنیم.

بهترین نژاد مرغ بومی ایران کدام است؟

بلک استار، پلیمن راک و ساسکس از محبوب ترین نژادهای مرغ در ایران هستند.

مرغ اصل خانگی که تخم می گذارد

این جوجه ها یکی از مرغوب ترین مرغ هایی هستند که در روستاهای کشورمان تخم گذاری می کنند. جوجه های مختلفی با نام مرغ اصیل به فروش می رسند، اما باید در خرید بسیار دقت کنید.

مرغ تخمگذار محلی

مرغ بومی اصیل در کشور ما فقط در مرکز پرورش مرغ خانگی ساری متعلق به استان مازندران پرورش می یابد. حتی پیش از این نیز مراکز جهادی سعی در نگهداری این جوجه ها داشتند. بنابراین نام دیگر مرغ اصیل خانگی «مرغ جهادی» است. جوجه جهادی واقعی یا اصیل را فقط می توانید از این مرکز در ساری تهیه کنید. مابقی جوجه های جهادی که در استان های دیگر به فروش می رسد در واقع جوجه های هیبریدی هستند. جوجه های بومی در برابر جوجه های هیبریدی بسیار مقاوم تر هستند و سالانه بین 180 تا 200 تخم می گذارند. به همین دلیل، آنها یکی از بهترین نژادهای جوجه های تخمگذار برای پرورش هستند.

جوجه های دورگه بومی

جوجه های بلند مدت با استفاده از روش اصلاح نژاد و تلاقی جوجه های داخلی با جوجه های تخمگذار خارجی تولید می شوند. از آنجایی که بال ها و پرهای جوجه های دورگه همرنگ جوجه های محلی است به آنها مرغ محلی می گویند. رنگ تخم های آنها مانند تخم مرغ های محلی رنگی است.

جوجه های گوشتی

این مرغ ها در تمام طول سال تخم مرغ متوسطی تولید می کنند. به همین دلیل آنها جزو بهترین نژادهای مرغ تخمگذار پرورشی نیستند. جوجه های گوشتی معمولاً در روستاها یا در مزارع مرغ پرورش می یابند. این جوجه ها در نهایت به کشتارگاه فرستاده می شوند.

مرغ هیبریدی که تخم می گذارد

به طور کلی، مرغ مادری که برای پرورش این نژاد استفاده می شود هلندی است. البته هم مرغ گوشتی و هم مرغ تخمگذار در این نژاد موجود است. حداکثر تولید این جوجه 200 عدد در سال می باشد. این تعداد تخم آنها را در بین بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش قرار می دهد. جوجه ورامینی و گلپاینی به این صورت تولید می شود.

مرغ سیاه

مرغ سیاه مرند، اهل شهرستان مرند و یکی از سازگارترین جوجه ها با شرایط آب و هوایی کشورمان است. ویژگی های این مرغ، آن را به یکی از بهترین نژادهای مرغ تخمگذار برای پرورش تبدیل کرده است. این مرغ نه تنها برای تولید تخم پرورش داده می شود، بلکه برخی، آن را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. این گوشت به عنوان گوشت ارگانیک نیز به فروش می رسد. یکی از دلایل انتخاب مرغ سیاه مرندی مقاومت این پرنده در برابر بیماری های مختلف است. این مرغ در 6-7 ماهگی به بلوغ می رسد و شروع به تخم گذاری می کند. اگر شرایط برای نگهداری این مرغ مناسب باشد، سالیانه بیش از 200 تخم می گذارد.

بهترین نژاد مرغ خانگی کدام است؟

مرغ جهاد، مرغ لومان و مرغ رنگی از جمله انواع مرغوب گوشت مرغ محلی است

نتیجه

در این مقاله به معرفی انواع مرغ های تخمگذار و مقایسه تولید تخم آنها پرداختیم. اگرچه مرغداری صنعتی بسیار محبوب است، اما سودآوری آن به مرور زمان کاهش می یابد، از طرف دیگر، هم امکان پرورش گله مرغ سیاه مرندی و جوجه مخلوط محلی وجود دارد، و هم توجیه اقتصادی دارد به همین دلیل است که می توانید آنها را به عنوان بهترین جوجه برای تخم گذاری جهت پرورش در نظر بگیرید.

اولین دیدگاه را بنویسید

بیست − دوازده =