تخم مرغ محلی یا صنعتی

به نظر شما کدام بهتر است: تخم مرغ محلی یا صنعتی؟! شاید شما نیز از آن دسته افرادی هستید که در هنگام خرید مواد غذایی، به سلامت و تاثیرگذاری مواد غذایی بر روی سلامت خود، بسیار توجه می‌نمایند. در این صورت قطعا در انتخاب تخم مرغ‌ها نیز حساسیت زیادی به خرج می‌دهید. در عصر حاضر شاهد ارائه نظر‌های مختلفی در زمینه انواع تخم مرغ‌ها خواهیم بود. بسیاری از افراد بر این باورند که تخم مرغ‌های محلی از سلامت و کیفیت بسیار بالاتری نسبت به تخم مرغ‌های صنعتی برخوردار هستند. حال این سوال پیش می‌آید که آیا از نظر کارشناسان تغذیه نیز این امر صحیح است؟!

 به طور کلی می‌توان گفت که: تخم مرغ محلی یا صنعتی هر دو تقریبا از سطح ارزش غذایی یکسانی برخوردار هستند. یکی از عوامل تعیین کننده در بهره برداری مطلوب از آنها، توجه به رعایت بهداشت در فرایند تولید تخم مرغ‌ها می‌باشد. شرایط نگهداری و همچنین بهره برداری از این محصولات، می‌تواند تاثیر بسزایی در ارزش غذایی آنها داشته باشد.

تخم مرغ محلی

 تخم مرغ محلی یا صنعتی، انتخاب شما کدام است؟!

با یک بررسی ساده از موارد مصرف تخم مرغ محلی یا صنعتی می‌توان به محبوبیت هر کدام از آنها پی برد. در بسیاری از تحقیقات شاهد محبوبیت انواع تخم مرغ‌های محلی در بین عامه مردم، خواهیم بود. امروزه تکنولوژی‌های مدرن سبب شده‌اند که بسیاری از مواد غذایی با روش‌های صنعتی تولید و به بازار‌های رقابتی عرضه شوند. در مواردی که با کمبود عرضه تخم مرغ‌های محلی به بازارهای رقابتی مواجه هستیم، تخم مرغ‌های صنعتی جایگزین ایده‌آلی برای آنها به شمار می‌روند. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، تخم مرغ‌های محلی و صنعتی از نظر ارزش غذایی نقریبا از سطح یکسانی برخوردار هستند. این موضوع در صورتی صحت دارد که در فرایند نگهداری و همچنین مواد غذایی مورد استفاده برای مرغ‌ها نیز، شاهد روش‌های یکسانی باشیم.

 برخی از مردم بر این باورند که مرغ‌هایی که از مواد غذایی طبیعی استفاده می‌کنند، محصولات با کیفیت‌تر و سالم‌تری را به ارمغان می‌آورند. بنابراین مصرف تخم مرغ محلی را به تخم مرغ‌های صنعتی ترجیح می‌دهند.

تفاوت بین تخم مرغ محلی و صنعتی

تفاوت تخم مرغ محلی با تخم مرغ صنعتی در چیست؟

 در انتخاب بین تخم مرغ محلی یا صنعتی می‌توان به تفاوت‌های آنها توجه کرد. موارد مختلفی سبب می‌شوند که افراد بتوانند تخم مرغ‌های محلی را از تخم مرغ‌های صنعتی تشخیص داده و اقدام به استفاده از آنها نمایند. از تفاوت‌های قابل توجه در این نوع از تخم مرغ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چرایی مصرف تخم مرغ محلی یا صنعتی:

  • طعم دلنشین و لذیذ: (یکی از تفاوت‌های بین تخم مرغ محلی با تخم مرغ صنعتی، توجه به طعم لذیذ و بی نظیر تخم مرغ‌های محلی است. با توجه به اینکه ارزش غذایی این دو نوع تخم مرغ‌ها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارد، می‌توان به طعم لذیذ و دلنشین تخم مرغ‌های محلی اشاره نمود. تخم مرغ‌های محلی به انواع داروهای آنتی بیوتیک آلوده نشده و از این رو سلامت بیشتری را به همراه خواهند داشت.)
  • رنگ تخم مرغ: (یکی از تفاوت های بسیار بارز در بین این نوع از تخم مرغ‌ها، توجه به به رنگ پوسته آنها می‌باشد. تخم مرغ‌های محلی از رنگ پوسته تیره‌تری برخوردار هستند که این رنگ به جهت اضافه شدن رنگ دانه‌ها در زمان تشکیل پوسته در بدن مرغ‌ها تشکیل می‌شوند.)
  • تفاوت در رنگ زرده: (یکی از دلایل مهم برای پاسخ به سوال: تخم مرغ محلی یا صنعتی کدام بهتر است؟! توجه به رنگ زرده تخم مرغ محلی خواهد بود. همانطور که می‌دانید تخم مرغ‌های محلی از رنگ پوسته‌ی پررنگ‌تری نسبت به تخم مرغ‌های صنعتی برخوردار هستند. این موضوع بیانگر برخورداری تخم مرغ‌های محلی از سطح ویتامین‌های بیشتر، است. اغلب تخم مرغ‌های محلی از زرده‌ی تیره (که متمایل به رنگ نارنجی هستند) برخوردار هستند. این نوع از زرده‌ها از سطح آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به انواع دیگر برخوردار می‌باشند.)

مزایای تخم مرغ محلی

پیشنهاد مصرف برای تخم مرغ محلی یا صنعتی:

با توجه به موارد ذکر شده از تفاوت بین این نوع از تخم مرغ‌ها، می‌توان پی برد که: کدامیک از انواع تخم مرغ محلی یا صنعتی برای مصرف، بهتر هستند؟! تخم مرغ‌های محلی با برخورداری از شرایط ارگانیک و ایده آل، گزینه‌ی مناسب‌تری برای مصرف شناخته شده‌اند. بنابراین، اغلب مصرف‌کنندگان تمایل بیشتری به استفاده از تخم مرغ‌های محلی ارگانیک، خواهند داشت. این امر سبب شده است که بسیاری از افراد به دنبال خرید و بهره برداری از تخم مرغ‌های محلی داشته باشند. با توجه به کاهش و عدم تخم گذاری برخی از مرغ‌ها (با تغییر شرایط آب و هوایی و غیره) در برخی از فصول سال با کاهش میزان تولید این تخم‌ها مواجه خواهیم بود. بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان از شرایط مختلف و غیر ارگانیک برای تولید این نوع از تخم مرغ‌ها، استفاده می‌نمایند. با این وجود نمی‌توان از تمامی تخم مرغ‌های محلی موجود در بازار به عنوان تخم مرغ‌های ارگانیک و محلی، یاد کرد.

اولین دیدگاه را بنویسید

17 − پانزده =