تقویت مرغ خانگی

نگهداری جوجه ها در خانه می تواند به همان اندازه که سرگرم کننده است مقرون به صرفه هم باشد و تقویت مرغ خانگی برای علاقمندان به پرورش مرغ اهمیت دارد. مردم اغلب جوجه ها را به قصد تولید تخم مرغ در خانه پرورش می دهند یا گاهی از آنها برای گوشت استفاده می کنند. به خصوص در سبک زندگی روستایی و عشایری بیشتر شاهد این مشاغل هستیم. معمولا پرورش دهندها به تقویت مرغ خانگی کمتر توجه می کنند. از آنجایی که جیره غذای مرغ خانگی از غذای دور ریز  تهیه می شود، این جوجه ها دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

عوامل مهم برای تقویت مرغ خانگی و جوجه ها

عواملی که می تواند بر رشد و قدرت جوجه های خانگی تأثیر بگذارد به عوامل کلیدی مانند سن جوجه ها، فصل رشد، آب و هوا و … بستگی دارد. در زیر به مواردی اشاره می کنیم که می تواند به شما کمک کند تا جوجه ها و مرغ های خانگی خود را تقویت کنید.

جیره غذایی مرغ خانگی

مهمترین عاملی که رشد مرغ های خانگی را تضمین می کند، تغذیه است. جیره مرغ باید حاوی پروتئین کافی، تمام مواد معدنی و ویتامین های ضروری و مفید، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری باشد.

محل نگهداری مرغ های خانگی

بعد از تغذیه، محل نگهداری جوجه ها بسیار مهم است. باید به بهداشت و امکانات لازم برای سلامت جوجه ها توجه شود. زیرا محیط آلوده و غیربهداشتی زمینه لازم را برای بیماری و در نتیجه تلفات جانی فراهم می کند. در این شرایط قفس مرغ بهترین گزینه برای شماست.

تأثیر کمبود ویتامین بر رشد جوجه های محلی

 هر نوع ویتامین نقش ویژه ای در تقویت مرغ خانگی دارد که درادامه به طور خلاصه به عواقب کمبود این مواد در بدن مرغ اشاره می کنیم:
ویتامین A: کاهش سرعت رشد، لاغری،  تعداد کمی تخم مرغ
ویتامین E: کاهش رشد و افزایش تلفات
ویتامین D: تاخیر در رشد، نرم شدن استخوان ها، کاهش تخمگذاری
ویتامین B1: کاهش اشتها، کاهش وزن، اختلالات سیستم عصبی
ویتامین B2: رشد ضعیف همراه با فلج انگشتان پا، ناهنجاری در تخمگذاری
ویتامین B4: رشد ضعیف، کبد چرب و کاهش تخمگذاری
ویتامین B5: کم خونی، رشد کند، ضعف در استخوان ها
ویتامین B12: کم خونی، کاهش اشتها، کاهش پر

مواد معدنی زیر برای تقویت جوجه های خانگی ضروری است:
کلسیم: برای تقویت استخوان سازی و تولید تخم مرغ
فسفر: تشکیل استخوان و تخمگذاری را تقویت می کند
منیزیم: پیشگیری از سندرم مرگ ناگهانی (SDS)
آهن و مس: از کم خونی جلوگیری می کند
روی: برای رشد استخوان و پر
منگنز: از بدشکلی استخوان ها جلوگیری می کند و بدن را تقویت می کند
کبالت: برای کاهش مرگ و میر و افزایش نرخ رشد

نقش بهداشت محل نگهداری در تقویت جوجه های اهلی

مدفوع مرغ یکی از آلاینده هایی است که می تواند باعث شیوع بیماری شود. توصیه می شود هر 7-10 روز یکبار زباله ها را جمع آوری و کف استند را تمیز کنید.
ابزار و وسایل مورد استفاده در پرورش طیور نیز باید به درستی و مرتب شسته شوند.
محل استفاده از طیور هرماه یک بار یا هر 45 روز یکبار با داروهای ضدعفونی کننده موجود در داروخانه های دامپزشکی ضدعفونی شود.

سیر و زردچوبه برای تقویت مرغ خانگی

استفاده از سیر و زردچوبه در طب سنتی نه تنها برای انسان، بلکه برای طیور از جمله مرغ توصیه می شود. زیرا این ماده باعث افزایش رشد و کاهش ابتلا به بیماری های مختلف می شود.

 مزایای استفاده از سیر و زردچوبه در تقویت مرغ خانگی
رشد را افزایش میدهد.
 چربی های مضر بدن مرغ را کاهش میدهد.
 باعث کاهش کلسترول تخم مرغ میشود.
مرگ ومیر را کاهش میدهد.
سیستم ایمنی را تقویت میکند.

نمک در تغذیه مرغ خانگی

اگر نمک از جیره مرغ حذف شود، تعداد تخم مرغ کاهش می یابد. خوراک مرغ باید میزان مشخصی از نمک بدون ید داشته باشد. سدیم موجود در نمک نقش مهمی در هیدراته نگه داشتن بدن دارد و کلر نیز به هضم غذا کمک می کند.

پروتئین ها در تغذیه مرغ خانگی

میزان پروتئین مورد نیاز برای مرغ های تخمگذار باید در جیره تامین شود. بهترین خوراک مرغ تخمگذار حاوی حدود 16-18 درصد پروتئین است و نیاز مرغ ها را برآورده می کند.

آب در تغذیه مرغ خانگی

آب یکی از مهم ترین و ضروری ترین عناصر برای زندگی همه موجودات زنده است. حدود 70 درصد وزن مرغ و حدود نیمی از حجم تخم مرغ تولید شده را آب تشکیل می دهد. اگر آب به اندازه کافی تامین نشود، باعث کاهش تولید تخم می شود.بهترین کار این است که همیشه آب سالم و بهداشتی در دسترس مرغ باشد.

اهمیت نور در تقویت مرغ خانگی

عامل مهم دیگری که در تولید تخم مرغ نقش دارد نور است. مرغ ها برای ادامه تخم گذاری به نور حداقل 14 ساعت در روز نیاز دارند.برای تحریک تخم گذاری می توان با استفاده  از یک لامپ فلورسنت سفید با خروجی نور 5 لوکس نور روز را شبیه سازی کرد.

دارویی برای تقویت مرغ های تخمگذار

 داروی تقویت کننده کالسپورین یکی از این داروهای تقویت کننده است. این دارو در دسته پروبیوتیک ها قرار دارد و بسیاری از پرورش دهندگان از آن حمایت می کنند. از آنجایی که استفاده از این دارو به افزایش وزن پرندگان کمک می کند، می توان از آن در جوجه های گوشتی نیز استفاده کرد. این دارو باعث می شود که تخم ها بسیار بزرگتر از حد معمول باشند وبرای مرغ ها باعث می شود که تخم های تمیزی بگذارند زیرا باعث میشود تخم ها به فضولات آلوده نشوند.

پیاز و سیر برای تقویت مرغ خانگی

 این مواد تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد سیستم ایمنی پرنده دارند و در نتیجه جوجه ها می توانند مقاومت بالایی در برابر بیماری های رایج مانند سرماخوردگی از خود نشان دهند.

گرمای محل نگهداری مرغ خانگی در فصول سرد

باید به گرمای محیط اسکان در طیور محلی به ویژه در فصل سرد سال توجه کرد. اگر مرغها در خانه های ساده در حیاط یا باغ نگهداری شوند، در فصل سرد سال نیاز به توجه بیشتری دارند، زیرا احتمال سرماخوردگی در آنها زیاد است. استفاده از مولتی ویتامین های خوراکی به خصوص در آب پرندگان می تواند گزینه مناسبی برای این پرندگان باشد.

اولین دیدگاه را بنویسید

16 − پانزده =