جوجه پولت تخمگذار

جوجه پولت تخمگذار به جوجه هایی گفته می شود که 1 الی 110 روزه هستند. بطور کلی پرورش درست پولت ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا اگر پولت ها به درستی پرورش پیدا نکنند، (تخم گذاری درستی) نیز نخواهند داشت. همچنین با رعایت نکردن اصول نگهداری از پولت امکان از دست دادن آنها مهیا خواهد شد.

زندگی مرغ ها به دو قسمت تقسیم می شود : 1- دوران پولتی(رشد)    2-دوره تخم گذاری

زمانی که جوجه ها به 18 الی 20 هفتگی می رسند از مرحله ی پولتی عبور کرده و وارد مرحله ی جدید از زندگی خود می شوند. در چنین شرایطی محل نگهداری آنها نیز تغییر کرده و جهت تخم گذاری آماده می شوند. پرورش پولت ها اگر به طرز درست و اصولی انجام شود وزنی نرمال داشته و سلامت آنها تامین می شود. مهمترین اصل برای تخم گذاری خوب و کافی مرغ، داشتن روند رشد مطلوب در دوران پولتی است. اینکه چگونه تعذیه شده است و استحکام استخوانی مرغ چگونه است، هم حائز اهمیت است.

جوجه پولت تخمگذار

جوجه پولت تخمگذار در زمان بلوغ زمانی تخم مرغ های با شمار بالا تولید می کند که جیره غذایی، برنامه نوردهی و درجه حرارت متناسبی را داشته باشد. با تاخیر در نوردهی سایز تخم مرغ ها افزایش پیدا می کند و بالعکس. هرچقدر تغذیه کامل تر باشد میزان تولید تخم مرغ نیز به مراتب افزایش می یابد.

جوجه پولت تخمگذار

وزن جوجه پولت تخمگذار در زمان بلوغ باید چه میزان باشد ؟

جوجه پولت تخمگذار قهوه ای در سن 126 روزگی تقریبا وزنی معادل 1500 گرم دارد. این مقدار وزن از درصد بیشتری عضله و مقدار مختصری چربی باید تشکیل شود. زمانی که پولت به محل جدید برای تخم گذاری منتقل می شود گاها بطور طبیعی درصدی از وزن خود را از دست می دهد. این کمبود وزن تا قبل از تخمگذاری باید جبران شود. اینکه مرغ در زمان تخمگذاری وزن نسبتا بالایی داشته باشد مزیت به حساب می آید. در شرایطی که وزن مرغ بیش از اندازه بالا باشد خطر آفرین خواهد بود.

جوجه پولت تخمگذار سفید در سن 126 روزگی وزنی معادل 1250 گرم دارد. در نتیجه مرغ سفید به نسبت مرغ قهوه ای سبک تر است. تفکر عموم بر این پایه است که پولت های سبک وزن صرفه اقتصادی بیشتری دارند. اما واقعیت این است که با چندین بار تخمگذاری راندمان تولید شان افت می کند. بنابراین مرغ های سنگین تر صرفه اقتصادی بیشتری دارند زیرا تولید بیشتری دارند. پولت هایی که اضافه وزن دارند هم باید کنترل شوند. نه بدان معنا که یکباره غذای آنها کم شده تا کاهش وزن داشته باشند، بلکه این روند باید به مرور انجام شود.

چرا وزن جوجه پولت های تخم گذار یکسان نیست ؟

 پولت تخمگذار در زمان جا به جایی به سالن جدید وزنی معادل 1500 گرم دارد. اما در برخی مواقع تمامی پولت ها وزنشان یکسان نبوده و وزن های متفاوتی دارند. علت این امر به شرح زیر است :

  • ممکن است واکسیناسیون آن ها بی کیفیت بوده و یا در زمان درستی، انجام نشده باشد.
  • ممکن است پولت ها به بیماری های انگلی و یا عفونی داشته باشند.
  • ممکن است تراکم بیش از حد در سالن پرورش سبب کم وزنی آنها شده باشد.
  • ممکن است نوع و میزان خوراک آنها استاندارد نبوده باشد.

پولت ها کم وزن حتما باید از سایر پولت ها جدا شوند و تا زمانی که به وزن مناسبی نرسیده اند منتقل نشوند. استفاده از قفس راهکاری است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می کند. قفس ها مجهز به آبخوری، دانخوری و نوار کودکش هستند.

پولت تخمگذار

استفاده از جیره ی استارتر در 6 الی 8 هفته ی اول بسیار پیشنهاد می شود. در این سن فضای مناسب برای هر جوجه 2 الی 3 سانتی متر است که بعد از دو هفته این فضا باید دو برابر شود.

قیمت جوجه پولت تخمگذار به نوع پرورش آنها و مرکزی که در آن پرورش پیدا کرده اند بستگی دارد. بهترین حالت خرید پولت، سن 4 ماهگی است، زیرا در این حالت به بهره برداری نزدیک هستند.

جمع بندی مرحله ی رشد جوجه پولت تخمگذار (110 روز) می باشد، بعد از این زمان جوجه ها به سالن جدیدی جهت آماده شدن برای تخم گذاری منتقل می شوند. تغذیه کامل و درست پولت ها سبب تخم گذاری مرتب آنها می شود و سلامت آنها را تضمین می کند. جوجه معمولا بعد از 20 هفتگی شروع به تخم گذاری می کند، در این زمان جیره جوجه به جیره ی مرغ تخمگذار تغییر می کند.

اولین دیدگاه را بنویسید

چهار × 4 =