درمان لنگیدن پای جوجه

لنگیدن پای جوجه و درمان آن

آیا می‌دانید برای درمان لنگیدن پای جوجه چه باید کرد؟! قبل از اینکه به فکر راهکارهای مناسب برای درمان این مشکل باشید، باید ابتدا از دلیل بروز آن اطلاعات کاملی کسب نمایید. این امر سبب می‌شود که به راحتی اقدام به درمان این مشکل نمایید. منظور از لنگیدن جوجه‌ها، هر نوع ناهنجاری و یا مشکل آشکار یا پنهان در اندام‌های حرکتی جوجه که عدم گام برداشتن صحیح آنها را به همراه داشته باشد، لنگیدن جوجه به شمار می‌رود.

علت و درمان لنگیدن پای جوجه:

دلایل بسیار زیادی موجب بروز این مشکل می‌شوند. با پی بردن به این دلایل می‌توان به راحتی برای درمان لنگیدن پای جوجه اقدامات لازم را به کار بست. به طور کلی می‌توان گفت که: یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین مشکلات در بین جوجه مرغ‌ها لنگیدن پای آنها است. این عارضه می‌تواند به صورت ناگهانی در بسیاری از جوجه‌ها از جمله جوجه مرغ‌ها بروز کند. همچنین می‌تواند به دلایل مختلفی مانند: عدم مصرف مواد غذایی مناسب و … شاهد بروز این عارضه باشیم. از مهمترین دلایل برای لنگیدن پای جوجه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیسکوندروپلازی استخوان درشت نی
 • بروز صدمات فیزیکی
 • سن پرندگان
 • بروز برخی از بیماری‌های عفونی
 • وضعیت نامناسب و غیر صحیح جوجه کشی
 • عوامل ژنتیکی
 • تنش‌های محیطی
 • تغذیه نامناسب برای گله مادر

و بسیاری از موارد دیگر. شناخت این عوامل تاثیر بسزایی بر روی درمان لنگیدن پای جوجه‌ها خواهد داشت. برای جلوگیری از بروز این مشکل می‌توان راهکارهای مناسبی را به کار بست.

چرایی لنگیدن پای جوجه

راهکارهای مناسب برای پیشگیری از بروز مشکل:

برای جلوگیری از بروز عارضه‌ی لنگیدن پای جوجه‌ها، می‌توان از راهکارهای مناسبی استفاده کرد. این راهکارها می‌توانند تا میزان قابل توجهی در سلامت جوجه‌ها موثر واقع گردند. از این راهکارهای هوشمندانه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در نظر گرفتن بهترین و مناسب‌ترین جیره‌های غذایی که از ارزش غذایی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و … مناسبی برخوردار باشند.
 • توجه به شرایط محیطی مناسب مانند: نور کافی، سلامت و کیفیت محیط نگهداری و …
 • توجه به مصرف کلسیم بیشتر و همچنین مصرف میزان فسفر کمتر نسبت به کلسیم
 • توجه به سلامت خوراک طیور و عدم وجود سموم، آلودگی، قارچ‌ و … در آنها

یکی از دلایلی که می‌تواند بروز این نارسایی را به همراه داشته باشد، سرعت رشد جوجه‌های گوشتی است. بسیاری از پرورش دهندگان به دنبال تولید گوشت بیشتر در جوجه‌ها هستند. استفاده از راهکارهای افزایش میزان سرعت رشد و تولید گوشت در جوجه‌ها، می‌تواند تاثیر مخربی بر روی سلامت ماهیچه‌ها و رشد استخوان‌های آنها داشته باشد. زیرا با افزایش گوشت در جوجه‌ها، استخوانها و ماهیچه‌های آنها به همان سرعت رشد نخواهند کرد. این موضوع لنگیدن جوجه‌ها را به همراه خواهد داشت.

راهکارهای مناسب برای درمان لنگیدن پای جوجه:

به کار بردن اقدامات لازم برای درمان لنگیدن پای جوجه می‌تواند سلامت آنها را افزایش داده و همچنین بروز مشکلات ژنتیکی در پرورش آنها را نیز کاهش دهد. برای دستیابی به این امر، پس از پی بردن به دلیل بروز مشکل می‌توان اقدام به استفاده از روش‌های مناسب برای از بین بردن دلیل، نمود. از راهکارهای پیشنهادی در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکل لنگیدن پاهای جوجه

 

توجه به جیره غذایی مناسب برای درمان لنگیدن پای جوجه:

 یکی از موارد بسیار مهم برای درمان لنگیدن پای جوجه توجه به جیره غذایی مناسب در آنها است. همانطور که می‌دانید ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند: کلسیم و … تاثیر بسزایی در سلامت بدن جوجه‌ها و رشد آنها خواهند داشت. کمبود برخی از ویتامین‌ها می تواند مشکلات حرکتی در پای جوجه‌ها را به همراه داشته باشد. بنابراین در نظر گرفتن جیره غذایی مناسب برای آنها بسی ضروری و مهم خواهد بود. از جمله مواردی که در جیره غذایی این نوع از جوجه‌ها باید مد نظر قرار گیرند، عبارتند از:

 • گروه ویتامین‌های B مانند: ویتامین‌های ب کمپلکس، ویتامین B3، ویتامین B2، B1
 • ویتامین E
 • ویتامین D3
 • کلسیم

 

توجه به شرایط محیطی برای نگهداری از جوجه‌ها:

 از دیگر موارد مهمی که می‌توان برای درمان لنگیدن پای جوجه به آنها توجه نمود، در نظر گرفتن شرایط محیطی ایده آل برای رشد این نوع از پرندگان است. بهتر راه برای نگهداری از جوجه‌ها، در نظر گرفتن فضای مناسب برای رشد آنها است. فضای نامناسب و کوچک می‌تواند لگد مال شدن برخی از جوجه‌ها را به همراه داشته باشد. همچنین بهتر است به بستر نگهداری آنها نیز توجه نمایید. بسترهای خیس و سخت می‌توانند سلامت جوجه‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین بهتر است بستر نگهداری جوجه‌ها خشک و نرم باشد.

اولین دیدگاه را بنویسید

دو × چهار =