فضای لازم برای پرورش مرغ بومی

پرورش مرغ بومی و یا محلی یکی از فعالیت های مورد علاقه بسیاری از کشاورزان است. مرغ بومی در برابر سرما و گرما مقاوم است و از دیگر مزایای آن فضا و هزینه کم و بازاریابی آسان می باشد.
پرورش مرغ خانگی در بسیاری از شرایط جغرافیایی قابل انجام است. در این مقاله سه گونه پرکاربرد را که مورد علاقه مردم میباشندرا  شرح می دهیم:
الف- پرورش مرغ در منزل
ب- پرورش مرغ های بومی در باغ
ج- پرورش مرغ بومی بصورت آزاد


پرورش مرغ تخمگذار بومی در منزل

قبل از شروع نگهداری، چند نکته وجود دارد که باید در مورد خانه و شرایط زندگی خود بررسی کنید. در اکثر شهرها نگهداری جوجه و مرغ مشکلی نخواهد داشت، به خصوص اگر خانه شما به صورت ویلایی باشد، اما در برخی مناطق بسته به عادت زندگی در آن مکان، نگهداری از مرغ در خانه مشکل است. اگر در آپارتمان زندگی می کنید، می توانید از باغچه های اطراف ساختمان برای نگهداری مرغ ها استفاده کنید.

لازم به ذکراست که پرورش جوجه های اهلی در مناطق شهری مستلزم تلاش بسیار است.

اگر در خانه اجاره ای زندگی می کنید، همیشه باید مطمئن شوید که همسایگان یا صاحبخانه شما راضی هستند یا نه چراکه وقتی همسایگان یا صاحبخانه شما در این خصوص راضی نباشند،آنها ممکن است به اداره محیط زیست، بازرسان بهداشت یا سایر ادارات دولتی شکایت کنند که نگهداری مرغ های شما برای آنها مشکل ایجاد کرده است. به طور کلی باید نشان دهید که از پرنده به خوبی مراقبت می کنید و حیاط را تمیز نگه می دارید. علاوه بر این با روش های مناسب به جمع آوری کود های مرغی بپردازید.


پرورش در باغچه یا باغ

ایده پرورش مرغ های خانگی یا محلی در حیاط خانه تصمیمی هیجان انگیز است. در ادامه می آموزیم که چگونه برای اولین بار برای نگهداری جوجه ها در خانه آماده شویم و به طور کلی آنها را در کجا قرار دهیم و لانه آنها چگونه باشد.


ایمنی مرغ های محلی در باغ

ایمنی مرغ ها در باغ اولین و مهمترین مسئله ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. این مسئله مستلزم استفاده از حصار کشی مناسب است تا افراد مختلف نتوانند وارد آنجاشده و همچنین اجازه ورود حیوانات دیگر در اطراف خانه را ندهد.
برای کف  بهتر است از سنگ استفاده کنید زیرا اگر فردی وارد محل نگهداری جوجه ها شود صدای پای افراد را می شنوید.
اما نکته اصلی این است که مرغداری در معرض دید عموم نباشد یعنی هر چه کمتر جلب توجه کند بهتر و مناسب تر خواهد بود.
پرورش مرغ بومی در باغ با علف ها چه می کند؟
حتماً جوجه ها را در حال خوردن حشرات و کرم ها دیده اید. و این کار باعث چنگ زدن علف ها می شود.  اگر تعداد مرغ ها زیاد باشد، باغ گل آلود می شود که باید چاره ای برای آن اندیشید. همچنین می توان از قفس  استفاده کرد که این روش مناسب تر بوده و بهتر است محل عبور آنها گود باشد تا آسیب کمتری به علف ها وارد کند.


چگونه برای مرغ های بومی لانه بسازیم؟

لانه مرغ های اهلی  باید به گونه ای ساخته شود که تمامی مرغ ها  بدون ایجاد مزاحمت بال های خود را در آن باز کنند و همچنین هوای تازه و پاکیزه کافی برای پرندگان داشته باشد. احتمالا در بازار لانه های کوچک را مشاهده کرده اید. این محصولات در وسط مکان نگهداری و در ارتفاع بالاتر نصب می شوند.لازم به ذکر است که تنها یک یا دو پرنده را می توان در لانه های این طرح قرار داد زیرا فضای گردش این لانه ها کم است.


لانه پلاستیکی برای مرغ

نکته اصلی در مورد قفس های پلاستیکی این است که انگل های خارجی نمی توانند در آنها رشد کنند. و با این روش دیگر نگران زنگ زدن قفس نیستید.اماباید به این نکته توجه کردکه این قفس ها طرفداران زیادی در بین پرورش دهندگان سنتی ندارد.

اهمیت جعبه تخم مرغ در پرورش طیور خانگی

گنجاندن جعبه یا محل تخم گذاری در مرغداری ضروری است. این لانه یاجعبه اساساً به اندازه خود مرغ است. برای اینکه جوجه کشی به خودی خود توسط مرغ انجام گیردباید یک گودال که از کاه پر شده در وسط ایجاد کنید  تا مرغ راحت در آن بخوابد. ولی اگر تصمیم دارید آن را به طور مصنوعی در انکوباتور قرار دهید، نیازی به این کار ندارید. انجام این فرآیند با دستگاه جوجه کشی حساس تر و با قدرت بیشتر امکان پذیر خواهد بود. اگر مرغ شما خوب تغذیه شود، بعد از 5 ماه  تخم گذاری را شروع می کند.
اغلب، هنگامی که یک مرغ تخم می گذارد، آن محل را ترک می کند و سایر مرغ ها برای تخم گذاری به داخل می روند. همچنین می‌توانید دریچه ای را در بالای لانه قرار دهید تا به راحتی تخم‌ها را از لانه جمع کنید.
به یاد داشته باشید که جعبه ها یا محل لانه تخم گذاری باید دور از محل خواب مرغ ها باشد. بهتر است تخم ها را 1 یا2 بار در روز جمع کنید و هر چهار روز یک بار کاه موجود در کف قفس را عوض کنید. قفس تخم مرغ باید در تاریک ترین قسمت لانه قرار گیرد. برخی از افراد از جعبه میوه نیز برای این کار استفاده می کنند.

پرورش مرغ در مراتع آزاد یا روش دیگر؟

پرورش مرغ در مرتع یعنی نگهداری آنها در شرایطی که مرغ ها و خروس ها بتوانند به هر کجا که می خواهند آزادانه بروند.این تعریف کلی از پرورش مرغ در مراتع است. برای جوجه هایی که به صورت تجاری پرورش می یابند، ممکن است به فضای بیشتری نسبت به یک ورق کاغذ نیاز نداشته باشند، اما به طور کلی، به مقداری گردش نیاز دارند. در هر صورت می توانید مکانی ایده آل برای داشتن این پرندگان در باغچه خانه خود ایجاد کنید.


لانه ای مدرن برای پرورش جوجه های سنتی

لانه های مدرن ساخته شده از چوب دارای دریچه هایی در طرفین یا پایین هستند تا جوجه ها بتوانند از لانه خارج شده و از هوای تازه بهره مند شوند. تنها چیزی که آنها نیاز دارند آب، غذا و مقداری فضای باز است.

اولین دیدگاه را بنویسید

هجده − هشت =