مرغ تخمگذار رنگی

معرفی کامل مرغ تخمگذار رنگی

تا کنون بیش از 170 نژاد مرغ و خروس در دنیا به ثبت رسیده است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند اما مرغ تخمگذار رنگی نیز طرفداران خاص خود را دارد و پرورش دهنده بر اساس نیاز و هدف خود نژاد مناسب را انتخاب و شروع به کار می کند. شرایط عمومی نگهداری انواع نژاد مرغ ها عملا یکسان است اما میزان مراقبت های بهداشتی و تغذیه به نوع مرغ بستگی دارد.

انواع نژاد مرغ تخمگذار رنگی

نژادهای مرغ تخمگذاررنگی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از: تخمگذار قهوه ای، تخمگذار رنگی، تخمگذار سفید، بانتام، نژاد خاص، نژاد تاجدار، نژاد تزئینی، نژاد کمیاب و نژاد غیر معمول. در این مقاله به بررسی انواع نژادمرغ تخمگذار رنگی می پردازیم.

تخم مرغ رنگی
تخم مرغ رنگی

معمولا ما پوسته تخم مرغ طبیعی را به رنگ سفید یا قهوه ای می شناسیم. اما مرغ هایی نیز وجود دارند که به رنگ های مختلف مانند آبی، سبز یا قهوه ای بسیار تیره تخم می گذارند. اگرچه رنگ پوسته تخم‌مرغ در برخی گونه‌ها متفاوت است، اما این تخم ها مانند تخم مرغ های سفید یا قهوه ای حاوی سفیده و زرده هستند وهمچنین ارزش غذایی یکسانی دارند. متأسفانه وقتی اکثر مردم تخم‌های رنگی این نژادها را برای اولین بار میبینند فکر می کنند به دلیل بیماری پوسته تخم‌مرغ تغییر رنگ داده‌ است و حتی برخی از پرورش‌دهندگان اقدام به کشتن این جوجه‌ها می‌کنند. اگرچه بیشتر مرغ هایی که تخم های رنگارنگ می گذارند مرغ های زینتی اند، اما جوجه های آنها گران تر از جوجه های معمولی هستند.

مرغ تخم گذار رنگی آراکانا

این نژاد در بین گونه های مرغ دنیا تنها  گونه ی بومی آمریکاست و یک نژاد کمیاب می باشد. غالباً این نژاد را با آمرکانا  اشتباه می‌گیرند، اما داشتن دم بدون پر، گوش های بزرگ ریش مانند، باعث شده که این گونه به راحتی تشخیص داده شود. این مرغ هر هفته 3 تخم آبی رنگ می گذارد و یکی از محبوب ترین نژادها است. وزن کم این گونه باعث سهولت پروازش  می شود و مقاومت زیاد در برابر سرما یکی از خصوصیات عالی این پرنده است. این مرغ همچنین جز مرغ های گوشتی حساب می شود. تخم‌های آراکانا برخلاف شایعات رایج، نسبت به سایر تخم‌مرغ‌ها مزیت تغذیه‌ای ندارند، اما از نظر میانگین تولید تخم‌مرغ، آراکانا را می‌توان گونه‌ای قابل اعتماد دانست. آراکانا پرنده ای بسیار آرام، صبور و منظم است، به خصوص اگر اهلی باشد.

مرغ تخک گذاررنگی آمرکانا

 این مرغ تخم هایی به رنگ آبی روشن میگذارد  و اگر می خواهید یک سبد تخم مرغ زیبا داشته باشید، انتخاب بسیار خوبی برای شما است. زائده کوتاه گوشتی بر روی سر، پوست سفید، پاهای سیاه و ریش پرپشت از مشخصه های برجسته ی این نژاد است. رنگ پرهای این گونه عبارتند از: سیاه، آبی، نقره ای، گندمی،بوف  و سفید. این نژاد تا 250 تخم آبی در سال می گذارد، بنابراین بیشتر برای تولید تخم پرورش داده می شود.

مرغ تخم گذار رنگی لگبار

رنگ پرهای لگبار کرم و خاکستری است و اصلاح ژنتیکی اعمال شده نیز امکان شناسایی جنسیت پرندگان را از بدو تولد فراهم کرده است، بنابراین برای تعیین جنسیت جوجه ها لازم نیست 12 هفته صبر کرد. . این مرغ در سال 160 تا 200 تخم مرغ آبی روشن یا سبز کم رنگ می گذارد به این ترتیب کاربرد اصلی این پرنده برای تولید تخم است. از ویژگی های رفتاری مهم این پرنده مقاومت بالای آن در برابر سرما و علاقه زیاد به چرا در طبیعت است.

مرغ تخم گذار رنگی استر اگر (Easter Egger)

تخم مرغ این نژاد نیز به رنگ آبی است، اما به طور کلی از استاندارد تعریف شده توسط انجمن طیور آمریکا پیروی نمی کند. این بدان معنی است که این نژاد یک هیبرید(ترکیبی) است وگونه ی اصیلی از آن وجود ندارد . البته  این نژاد می‌تواند تخم هایی با رنگ های مختلف بگذارد و تولید 280 عدد تخم‌های قهوه‌ای، آبی، سبز و صورتی یا ترکیبی از آن‌ها ویژگی بسیار خوبی برای یک نژاد جدید است. این نژاد برای تولید تخم استفاده می شود و از ویژگی های رفتاری عالی آن می توان به مقاومت در برابر سرما و سازگاری بالای آن اشاره کرد.

مرغ تخم گذار رنگی ایسبار

این نژاد تنها گونه تک شانه است که سالانه حدود 200 تخم سبز تولید میکند. در بین انواع نژاد مرغ، این مرغ در برابر سرما مقاوم بوده و به علوفه علاقه زیادی دارد. هوشیاری بالای این پرنده در برابر حملات شکارچیان باعث شده تا مکانی امن برای خود و سایر پرندگان پیدا کند. رنگ پرهای بدن خروس این گونه ، آبی پر رنگ و پرهای پشت و شانه ها فلزی براق است .پرهای مرغ ایس بار نیز آبی رنگ است که این گونه را زیبا و قابل تشخیص  از سایر نژاد ها می کند.

مرغ تخم گذار رنگی اولیو اگر (Olive Egger)

این مرغ یک نژاد دورگه است که از تلاقی دو مرغ و خروس که یکی از تخم های قهوه ای و دیگری از تخم های آبی ایجاد شده است. از ویژگی های رفتاری بارز این پرنده می توان به مقاومت بالا، کنجکاوی، فعالیت زیاد و سازگاری آن اشاره کرد. رنگ این تخم سبز است و ظاهر آن بسته به نژاد والدین متفاوت است.

اولین دیدگاه را بنویسید

1 × سه =