مرغ تخمگذار سفید

در صنعت طیور استفاده از برخی نژادها بیشتر رایج است. مرغ تخمگذار سفید (مرغ لگهورن) یکی از انواع مرغ است که در رنگ های زرد، قهوه ای، قرمز، مشکی، نقره ای و … یافت می شود. اما پرورش دهندگان به گونه سفید نیاز دارند زیرا تخم می گذارد. جوجه های سفید دارای ویژگی های بسیاری هستند.

ویژگی های مرغ سفید

همانطور که این مرغ ها رشد می کنند، تخم های کمتری می گذارند اما اندازه تخم ها بزرگتر می شود. این مرغ ها حتی با وجود تمام اصلاحات نژادی هنوز لاغر هستند و عملکرد آنها برای پرورش جوجه های گوشتی مناسب نیست. اما در عوض، آنها برای تولید تخم مرغ مناسب هستند. به دلیل تخمگذاری زیاد و فرسودگی بدن مرغ، طول عمر این نوع مرغ کوتاه است.

سر و صدا و پرخاشگری به خصوص در محیط های جدید و ناشناخته از ویژگی های رفتاری این مرغ هاست ودر واقع این مرغ ها موجودات آرامی نیستند. این مرغ ها بیش ازانواع مرغ های دیگر توانایی پرواز دارند و می توانند از حصار سه متری بپرند. این نژاد به ندرت جوجه کشی می کند و برای جوجه کشی مناسب نیست بنابراین برای تولید این نژاد نیاز به انکوباتورهای صنعتی و خانگی می باشد.

مرغ های سفید در جوانی به سرعت رشد می کنند و در چهار و نیم  ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. مرغ های سفید به دلیل انرژی بالایی که دارند به چرا و فعالیت در فضای باز علاقه دارند.

مرغ های سفید می توانند 280 تا 320 تخم در سال بگذارند و به خصوص در 4-3 ماه پس از بلوغ، اوج تخم گذاری این مرغ هامی باشد. اگرچه این جوجه ها توانایی سازگاری با همه شرایط آب و هوایی را دارند، اما آب و هوای معتدل را ترجیح می دهند.

آیا مرغ های سفید مناسب پرورش برای مرغ گوشتی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که مرغ سفید برای پرورش مرغ گوشتی انتخاب خوبی نیست. با توجه به خصوصیات رفتاری این مرغ و سرزندگی زیاد آن در نتیجه ،فرآیندهای متابولیکی سریعی را طی می کند. به طور کلی وزن یک مرغ سفید از 1700 گرم بیشتر نمی شود. بنابراین مرغی با چنین خصوصیات و وزن کم برای تولید گوشت مناسب نخواهد بود. اما مرغ های سفید یک انتخاب ایده آل برای تخم گذاری در نظر گرفته می شوند.

فواید مرغ تخمگذار سفید

یک مرغ سفید در تمام طول سال و در تمام فصول می تواند تخم بگذارد. به دلیل سیستم دفاعی بالایی که دارد، در برابر انواع بیماری ها مقاومت خوبی دارد. پرورش مرغ های سفید به دلیل تخم گذاری زیاد سود بیشتری برای پرورش دهنده به همراه دارد زیرا این مرغ در سال حدود 300 تخم می گذارد. اگر تغذیه خوب، فضای زندگی خوب و آب سالم وجود داشته باشد، می تواند تخم های بیشتری بگذارد. پوسته تخم مرغ سفید در برابر ضربه های احتمالی بسیار مقاوم است و این ویژگی شکستگی تخم مرغ را در هنگام بسته بندی و حمل به حداقل می رساند.

نکاتی برای پرورش جوجه های سفید

سیستم نوری

به طور کلی فرآیند نورپردازی برای نگهداری هر نوع پرنده مهم است. توجه به این نکته در پرورش مرغ های سفید اهمیت بیشتری دارد.این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که مرغ ها در روزهای اول به نور کافی برای عادت به شرایط جدید هنگام ورود به گله نیاز دارند. بنابراین برای این منظور باید نور سالن را افزایش داد. به این ترتیب امکان تطبیق با گله وجود دارد.

فضای نگهداری

قبلاً گفته شد که مرغ سفید توانایی زندگی در انواع آب و هوا را دارد. اما باید دید چه چیدمانی برای نگهداری این مرغ مناسب تر است. در این نوع پرورش مرغ، قفس بهترین انتخاب شماست. قفس باید ویژگی های مناسب برای نگهداری مرغ ها را داشته باشد. این ویژگی ها شامل جداسازی آب و زباله، ضد زنگ بودن، فضای کافی برای مرغ ها و عدم ورود فضولات پرندگان به داخل قفس است.


غذاهای مغذی

مانند سایر موجودات، مرغ های سفید  برای تامین انرژی مورد نیاز خود به غذا نیاز دارند. تغذیه مطلوب می تواند بر عواملی مانند تولید تخم مرغ، طول عمر مرغ و فعالیت بدنی تأثیر بگذارد. به طور کلی 130 گرم دانه می تواند نیاز غذایی این مرغ ها را تامین کند و انرژی لازم را در طول روز به آنها بدهد. فسفر، ویتامین ها، کلسیم، پروتئین و اسیدهای آمینه بخشی از رژیم غذایی مرغ سفید است.

نمونه خون مرغ

بهتر است از مرغ ها قبل از انتقال و در طی زمان پرورش نمونه خون گرفته شود تا بیماری ها و آلودگی های محیطی تشخیص داده شود.

زمان انتقال

سن دو هفتگی و پس از آخرین واکسیناسیون، زمان مناسبی برای انتقال مرغ های سفید به سالن های تخم گذاری است. بهتر است مرغ هارا قبل از ورود به سالن وزن کنید تا سلامت آنها مدیریت شود. دلیل انتقال در این سن زودرس بودن آن ها است. توصیه می شود مرغ ها را همزمان و درگروه سنی  یکسان به سالن منتقل کنید تا دچار استرس نشوند.

کنترل وزن تخم مرغ

با اندازه‌گیری وزن تخم‌ها در مرحله اول تخم‌گذاری و اندازه گیری در زمان تخم‌گذاری مناسب، می‌توانید شرایط نگهداری مرغ ها را بهتر درک کنید. اگر این کار را هر دو هفته یکبار انجام دهید میتوانید کمبود غذای مرغ ها را به موقع تشخیص دهید.

اولین دیدگاه را بنویسید

17 − چهار =