نحوه انتخاب بهترین مرغ تخمگذار

آیا می دانستید بیش از 200 نژاد مرغ وجود دارد؟ علاوه بر ویژگی هایی مانند رنگ، ظاهر و شکل تاج، نژادهای مرغ در هر چیزی باهم متفاوت هستند. آنها از نظر ویژگی های شخصیتی تخم گذاری و تمایل به نشستن روی تخم مرغ ها و جوجه کشی آنها و همچنین مقاومت در برابر سرمای زمستان و حتی رنگ تخم مرغ باهم متفاوت هستند.هنگام انتخاب مرغ ها برای پرورش و انتخاب بهترین مرغ تخمگذار باید چندین ویژگی را در نظر بگیرید که عبارتند از:
اندازه
نژاد های مرغ ها بر اساس اندازه به دو دسته تقسیم می شود:
نژادهای استاندارد یا بزرگ ونژاد بنتام
نژادهای بزرگ از نژادهای بنتام بزرگتر هستند و گوشت و تخم مرغ بیشتری تولید می کنند. اندازه بنتام ها یک چهارم یا یک پنجم نژاد بزرگ است. تخم های آنها کوچکتر است و می تواند در تمام عمر خود پرواز کند.
برخی از کشاورزان از پرورش و اهلی کردن جوجه های بنتام لذت می برند. اما کشاورزانی که جوجه ها را برای تخم مرغ یا گوشت پرورش می دهند، اغلب نژادهای بزرگتر را برای کارایی بیشتر انتخاب می کنند.
سنگین
نژادهای سنگین جوجه ها بزرگتر و پرهای فشرده تری دارند و در هوای سرد نسبت به جوجه های غیرسنگین شادتر هستند. آنها تمایل دارند در زمستان به تخم ریزی ادامه دهند.
سختی و سازگاری
در انتخاب بهترین مرغ تخمگذار، سختی پرنده به معنای مناسب بودن پرنده برای سرما نیست، بلکه توانایی پرنده برای سازگاری در مواقع سخت، ضعف های ژنتیکی، گرسنگی و غیره است. برخی از پرندگان مسن‌تر و سبک‌تر بسیاری از ویژگی‌های مورد نیاز جوجه‌ها را همچنان حفظ می‌کنند و نژاد مرندی دراین ویژگی دارای اولویت برای انتخاب است ، زیرا از بسیاری جهات قدرت و سازگاری بالایی دارد.
تخم گذاری
مرغ‌های تخم‌گذار روی تخم‌ها می‌نشینند و فقط یک بار در روز لانه را برای غذا و آب ترک می‌کنند تا تخم‌ها جوجه شوند. این نوع جوجه ها اگر بخواهید جوجه کشی طبیعی باشد این گونه مرغ ها مناسب هستند . خرید جوجه هااز جوجه کشی و یا انکوب کردن تخم مرغ ها (جوجه کشی تخم مرغ ها) می تواند اذیت کننده باشد. برای انتخاب بهترین مرغ تخمگذار باید از بومی بودن نژاد مورد نظر در کشورمان مطمئن شویم که به مراتب بهتراست مثل مرغ مرندی .

تخم گذاری  دو منظوره
این نژاد یکی از قدیمی ترین و کلاسیک ترین نژادهایی است که در مزارع آمریکا پرورش داده شده است. بسیاری از صاحبان خانه این جوجه ها را دارند، این جوجه ها هنوز هم تخم مرغ تولید می کنند، اما برای میز غذا نیز خوب هستند.
رنگ تخم مرغ
رنگ تخم مرغ ها از تمام طیف های  قهوه ای و برنزی تا آبی، سبز و سفید متفاوت است. جوجه های شرقی نژادهای دورگه ای هستند که در سایه هایی از آبی یا سبز تا کرم رنگ تخم می گذارند. البته رنگ‌های سفید و قهوه‌ای رایج‌ترین رنگ‌های تخم‌مرغ هستند و مرغ‌ها اغلب به این ویژگی شناخته میشوند. از نظر مغذی بودن تفاوتی بین رنگ های مختلف تخم مرغ وجود ندارد.
شکل ظاهری
جوجه ها در رنگ ها، شکل ها و الگوهای مختلفی از بوف اورپینگتون طلایی گرفته تا کوچینهای پاپری وجود دارند. این تغییرات بسیار جالب هستند. حتی تاج ها شکل های مختلفی دارند و تاج های نزدیک سر جوجه کمتر یخ زده می شوند.

اصالت ونژاد های کمیاب

اخیرا علاقه شدیدی به نژاد های اصیل مرغ ایجاد شده است. برخی مزرعه داران متخصص در پرورش مرغ، جوجه کشی و فروش مرغ های ژنتیکی و نادر فقط می خواهند نژاد اصیل برای تخمگذاری یا پرنده های پرواری و گوشتی بخرند. اغلب این نژادها مقاومت و سازگاری بیشتری نسبت به نژادهای پرورشی دارند. آنها بیشتر رفتارهای مرغ های سنتی را نشان میدهند مانند جستجوی غذا، نشستن روی تخم مرغ و تخمگذاری آسان و روستینگ. در این بین مرغ سیاه مرندی به عنوان بهترین مرغ تخم گذار بومی و محلی کشورمان شناخته شده است.

سخن پایانی

برای انتخاب بهترین نوع مرغ تخمگذار فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید به دقت بررسی شود تا بتوان نژاد خوب ومناسبی را برای کسب وکار خود انتخاب کرد که درنهایت منجر به سودآوری وافزایش درآمد شود . پس درانتخاب نژاد مرغ تخمگذار باید نهایت دقت را داشت زیرا زیربنای یک پرورش خوب از انتخاب نژاد شروع میشود .

اولین دیدگاه را بنویسید

20 − یک =