واکسن مرغ محلی شامل چه واکسن هایی است؟

پرورش مرغ بومی و محلی یکی از بخش های مهم پرورش طیور در ایران است. جوجه های محلی برای تخم مرغ و هم برای گوشت پرورش داده می شوند. نگهداری و پرورش این نژاد ازمرغ محلی آسانتربوده و با مشکل کمتری همراه است. نژادهای محلی طی سالیان متمادی توانسته اند بدن خود را با اقلیم، شرایط محیطی و محل زندگی تطبیق دهند و بدن آنها در برابر بیماری های رایج همان منطقه مقاومت بیشتری دارد. با این حال، از آنجایی که مالکان و پرورش دهندگان سرمایه گذاری زیادی برای پرورش این مرغ ها می کنند، نکات ایمنی مانند استفاده از واکسن های موضعی مرغ باید همیشه جدی گرفته شود.
در این مقاله به اهمیت واکسیناسیون محلی وبومی مرغ ها می پردازیم و می بینیم که واکسیناسیون به موقع مرغ های محلی چه فوایدی دارد. این واکسن ها و استفاده از آنها در گله های محلی را با جزئیات بیشتر در مطلب زیر مورد بحث قرار می دهیم.


فواید واکسن مرغ محلی برای سلامت گله چیست؟

واکسیناسیون گله مرغ های محلی یکی از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه برای رعایت بهداشت درمرغداری های صنعتی ، نیمه صنعتی، مرغداری های خانگی یا محلی است.سایر اقدامات پیشگیرانه مهم مانندرعایت بهداشت کامل ورعایت قرنطینه نیز برای سلامت این مرغ ها بسیار موثر و مهم است.

واکسیناسیون مرغ محلی به دلایل زیادی در کشور ما بسیار حائز اهمیت است. در کشور ما به دلیل محیط و عوامل دیگر بیماری پرندگان بسیار شایع است. به همین دلیل استفاده از واکسن های مرغ محلی اهمیت زیادی پیدا می کند. اگر نگران اثربخشی و کارایی گله مرغ های بومی خود و محیط زیست هستید، خوب است بدانید که مرغ های محلی نیز مانند سایر مرغ های صنعتی نیاز به واکسیناسیون دوره ای و منظم دارند.
همچنین جوجه های محلی و بومی با توجه به نوع محیط پرورشی خود نیاز به واکسیناسیون بیشتری دارند. این پرندگان ممکن است با حیوانات دیگر یا پرندگان وحشی تماس بیشتری داشته باشند. به همین دلیل بهتر است از واکسیناسیون های رایج برای جوجه های محلی استفاده شود.

001 532 IMG ANP 2504245 848x565 min


انواع واکسن مرغ محلی چیست؟

واکسن های گوناگونی برای جلوگیری از مرگ و میر و بیماری در جوجه های بومی و محلی موجود است. هر یک از این واکسن ها برای بیماری یا گروهی از بیماری های خاص و در زمان ها و دوره های مختلف زندگی مرغ تجویز می شود. توجه داشته باشید که برخی از این واکسن ها نمی توانند به طور کامل از بیماری ها در گله جلوگیری کنند، اما می توانند مرگ و میر را کاهش داده و به صفر برسانند.
برخی از این واکسن ها تزریقی، برخی دیگر به صورت خوراکی و برخی به صورت قطره چشمی برای گله های سنتی و محلی استفاده می شوند. در صورت استفاده از واکسن های تزریقی، تزریق باید زیر نظر دامپزشک انجام شود تا سلامت مرغ ها به خطر نیفتد. در ادامه به بررسی واکسیناسیون های مورد نیاز برای مرغ های خانگی می پردازیم.

مرغ ها از یک روزگی به واکسیناسیون در برابر بیماری های خطرناک و مضر نیاز دارند. لیست این واکسن ها را به شرح زیر بررسی می کنیم:

  • در سن یک روزگی واکسن مارکز به صورت تزریق زیرجلدی
  • در سن یک هفتگی، واکسن برونشیت به صورت قطره چشمی و یا در آب آشامیدنی استفاده می‌شود.
  • در سن دو هفتگی، واکسن گامبورو به صورت محلول در آب آشامیدنی و یا قطره چشمی استفاده می‌شود.
  • در سن 2 تا 3 هفتگی، واکسن برونشیت و نیوکاسل به صورت محلول در آب و یا قطره چشمی
  •  در سن 3 هفتگی، واکسن لاسونا به صورت محلول در آب و یا قطره چشمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • در 6 هفتگی، واکسن نیوکاسل روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت قطره چشمی و یا محلول در آب آشامیدنی گله است.
  • در روز 48 زندگی مرغ‌ها، واکسن دوگانه نیوکاسل و آنفولانزا به صورت قطره چشمی و یا محلول در آب آشامیدنی
  • در سن ۱۰ هفتگی، واکسن لارن کتراک به صورت قطره چشمی و آبله به صورت تزریق زیر بال استفاده می‌شود.
  • در روز 120 از زندگی مرغ‌ها واکسن سه‌گانه فرانسوی طیور حاوی EDS تزریق می‌شود.
  • در سن 16 هفتگی مرغ‌ها، واکسن آنسفالومیلیت به زیر بال‌های پرنده تزریق می‌شود.


آیا واکسن مرغ محلی مورد استفاده در سراسر ایران یکسان است؟

واکسن های استفاده شده در مرغ ها همیشه در سراسر ایران استفاده نمی شود. این واکسیناسیون ها ممکن است بسته به فصل و شرایط شهر یا استان محل کار شما متفاوت باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد واکسیناسیون در منطقه خود، باید با یک دامپزشک مجرب تماس بگیرید و برنامه کامل واکسیناسیون را جویا شوید.


انواع روش های واکسیناسیون مرغ محلی چیست؟


انواع و اشکال مختلف واکسن در بازار ایران موجود است. بسیاری از واکسن ها هنوز هم توسط دامپزشک به صورت تزریقی تجویز می شوند. هنگام استفاده از این واکسن ها، بهتر است دامپزشک بر کار شما و کارگران حین استفاده نظارت کند. تجویز نادرست این نوع واکسن می تواند بر سلامت مرغ ها تأثیر منفی بگذارد و باعث عفونت آنها شود.
نوعی از واکسن که استفاده راحت تری دارد محلول در آب است. این واکسن ها بهتر است در صبح استفاده شوند. قبل از استفاده از این واکسن ها در آب، آب مصرفی در این موارد باید کلرزدایی شود و نوع دیگری از واکسن ها که طریقه استفاده راحت تری دارند به صورت قطره یا اسپری چشمی تجویز می شود. این واکسن ها معمولا برای بیماری هایی مانند برونشیت استفاده می شوند.


سخن آخر

استفاده از واکسن های مرغ محلی یکی از مراحل مهم در کنار نظافت و قرنطینه در گله های مرغ محلی است. معمولا پرورش دهندگان و فعالان عرصه مرغداری مرغ بومی ومحلی سرمایه گذاری زیادی برای پرورش و نگهداری طیور می کنند و انجام اقداماتی مانند واکسیناسیون می تواند در بازدهی بالا و کیفیت بهتر محصول بسیار کمک کننده باشد. واکسیناسیون طیور از گسترش بیماری بین گله ها جلوگیری می کند و به سلامت محصول و سودآوری مزرعه پرورش مرغ شما کمک می کند.

اولین دیدگاه را بنویسید

14 − 2 =