وسایل سرمایشی مرغداری

معمولادر دمای بالای 25 درجه سانتیگراد، تولید پرندگان و سرعت رشد کاهش می یابد درنتیجه تلفات افزایش می یابد. از این رو وسایل سرمایشی مرغداری یکی از مهمترین دغدغه های مرغداران و پرورش دهندگان طیور است. جوجه ها در ابتدای سن رشد بسیار آسیب پذیراند و از آنجایی که بسیاری از شهرهای کشور ما در مناطق گرمسیری قرار دارند، باید از راهکارهایی برای خنک کردن جوجه ها استفاده کرد.

در کشور ایران سه نوع اقلیم وجود دارد:

 مناطق گرمسیری: در این مناطق دمای شش ماه از سال بین 25 تا 45 درجه است.

 مناطق سردسیر: در این مناطق دمای هوا در 6 ماه از سال بین 0 تا 20 درجه است.

 منطقه معتدل: در این منطقه دمای شش ماه از سال بین 10 تا 20 درجه متغیر است.

استفاده از وسایل سرمایشی مرغداری

 استفاده از روش های مناسب برای چیدمان محوطه به گونه ای که محیط مناسبی برای پرورش جوجه ها به صورت طبیعی ایجاد شود از ضرورت بالایی برخوردار است. بسته به شرایط مرغداری و اندازه فارم ونوع منطقه می توان از وسایل سرمایشی مختلف استفاده کرد که ما قصد داریم در این مطلب انواع سیستم های سرمایشی را معرفی کنیم.

معرفی سیستم های سرمایشی مرغداری

سیستم خنک کننده طیور یکی از مهمترین تجهیزاتی است که امروزه در هر مرغداری مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای زیادی دارد. این محصولات وظیفه تهویه و تنظیم دمای سالن های مرغداری را بر عهده دارند، بنابراین استفاده از آنها برای مرغداری ها ضروری است.

 امروزه تجهیزات و دستگاه های مختلفی وجود دارد که برای خنک کردن انواع مرغداری ها در اندازه های مختلف استفاده می شود. هر کدام از این دستگاه ها عملکرد و کاربردهای خاص خود را دارند و شما باید با توجه به شرایط پرورش مرغ خود یکی را برای استفاده انتخاب کنید. علاوه بر این، می توانید از ترکیبی از این ماشین ها استفاده کنید که عملکرد بهینه تری را به شما ارائه دهد.

روش های خنک سازی مرغداری

اگر بخواهیم این روش ها را به دو گروه کلی تقسیم کنیم، می توان به روش های خاص مناطق گرم و خشک و همچنین روش های خاص مناطق گرم و مرطوب اشاره کرد. هر کدام از این روش ها سیستم و ابزار خاص خود را دارند و به شما مزیت هایی می دهند.

روش استفاده وسایل سرمایشی مرغداری در محیط های گرم و خشک

این روش مبتنی بر رطوبت می باشد.در این روش با استفاده از وسایلی مانند مه پاش باعث ایجاد رطوبت در محیط می شود و همچنین دما را از این طریق کنترل می کند. بنابراین هم دمای محیط کاهش می یابد و هم خشکی هوا تا حد زیادی از بین می رود.

 روش استفاده از وسایل سرمایشی مرغداری در محیط های گرم و مرطوب

در این روش از پد و فن استفاده می شود. ورق های سلولزی مورد استفاده در این روش عملکرد خوبی در تهویه و خنک سازی مرغداری ها دارند. این دستگاه ها علاوه بر خنک کنندگی محیط می توانند آلودگی هوا را از سالن مرغداری خارج کنند.

مه پاش به عنوان یکی از وسایل سرمایشی مرغداری

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، سیستم خنک کننده مرغ در مناطقی که هوای گرم و خشک دارد از رطوبت ساز و مه پاش استفاده می کند. هوای خشک همراه با گرما برای جوجه ها بسیار مضر است به همین دلیل استفاده از تجهیزات و وسایل تهویه در مرغداری های ساخته شده در این مناطق ضروری است. با استفاده از  دستگاه مه پاش می توان هزینه های مرغداری را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه های مه پاش این است که می توانند در مدت زمان کوتاهی دمای هوا را به میزان 5 درجه کاهش دهند. باید به این نکته توجه کنید که هرگز از این روش برای خنک کردن سالن های مرغداری در محیط های مرطوب استفاده نکنید. زیرا ممکن است مشکلات دیگری برای شما ایجاد کند.

علاوه بر این دقت کنید که در مرغداری ها نباید آب را روی بدن حیوانات و جوجه ها ریخت. این روش اشتباهی برای خنک کردن آنهاست. در واقع هدف از استفاده از دستگاه های مه پاش در مرغداری ها تبخیر مستقیم آب در هوا و در نتیجه کاهش دمای کلی محیط است.

فن و پدهای سلولزی یکی دیگر از وسایل سرمایشی مرغداری

این سیستم علاوه بر اینکه سیستم خنک کننده هوا می باشد کاربردهای دیگری نیز دارد. به همین دلیل است که امروزه فروش زیادی دارد و در مرغداری های مختلف نیز از آن استفاده می شود. یکی از مهمترین کاربردهای آن تامین اکسیژن مورد نیاز طیور  می باشد به علاوه این سیستم ها قابلیت حذف هوای آلوده از محیط را دارند. فراموش نکنید که آلاینده هایی مانند آمونیاک موجود در هوای مرغداری ها می تواند آسیب جدی به مرغ و جوجه وارد کند.

کولرهای صنعتی محبوبترین نوع وسایل سرمایشی مرغداری

کولرهای صنعتی از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده و در ابعاد مختلف قابل استفاده هستند. همچنین می توانند در ابعاد بسیار بزرگ عملکرد خوبی داشته باشند. این محصولات بیشتر در محیط هایی که هوا بسیار مرطوب(شرجی) است استفاده می شوند. در چنین شرایطی، سیستم های مه پاش گزینه ی نامناسبی هستند. یکی از ویژگی های بسیار مهم این روش، این است که می تواند در مدت زمان کوتاهی دمای محیط را تا 21 درجه کاهش دهد. به همین دلیل می توان آنها را یکی از سریع ترین روش های خنک کننده برای پرورش طیور دانست. با این حال، این روش نیز دارای مشکلات متعددی است و بنابراین راه حل بهینه ای در محیط های خشک نیست. یکی از مهم ترین مشکلات مرتبط با این دستگاه ها مصرف انرژی بالای آنها برای خنک کردن هوای مرغداری است که می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

اولین دیدگاه را بنویسید

18 + 5 =