ویژگی های بارزیک مرغدار موفق

ویژگی های بارز یک مرغدار موفق شامل موارد متعددی است که رعایت آنها می تواند موجب افزایش بازدهی محصولات و درآمد مرغداری گردد. بدون شک مدیریت یک مزرعه کار آسانی نیست، به خصوص زمانی که می خواهید بهره وری مزرعه خود را افزایش دهید. جنبه های بیشماری وجود دارد که یک مرغدار باید در نظر بگیرد تا بهره وری خود را افزایش دهد.

بسیاری از افراد فکر میکنند که مدیریت یک مرغداری مانند گذشته است و با روش های سنتی می توان به بهترین شکل یک مرغداری را اداره کرد. اما حقیقت این است که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، نیاز است که افراد مرغدار با روش های جدید مدیریت دام و طیور آشنا شده و برای پیشرفت صنعت خود و افزایش سود، آنها را به کار گیرند. ما در این مقاله به ویژگی ها و کارهایی که می تواند افراد را به یک مرغدار موفق تبدیل کند، اشاره می کنیم.

مرغداری و اداره آن

ویژگی های بارزیک مرغدار موفق

از ویژگی های بارزیک مرغدار موفق این است که که به داده ها بیشتر از شهود خود اعتماد می کند. آن دوران که صاحبان مزرعه طبق شهود خود عمل می کردند گذشته است. امروزه پرورش دهنده گان مرغ از ابزارها و تکنیک های مدرنی استفاده می کنند که به آنها کمک می کند داده های قابل اعتمادی داشته باشند. به عنوان مثال استفاده از نرم افزار های مدیریت حساب می تواند خریدها، خوراک مرغ ها، محاسبه هزینه ها، نحوه خوراک دهی مرغ و … را  ثبت و ردیابی کند و بدین ترتیب به مدیریت بهتر و موفق تر مرغداری کمک کند.

استفاده از  فناوری به روز

از ویژگی های بارز یک مرغدار موفق، می توان به تطبیق آن با فناوری به روز اشاره کرد. باور کنید یا نه، ما به سمت دیجیتالی شدن پیش می رویم. مرغدارانی که از فناوری استفاده می کنند، موفق تر از کسانی هستند که از روش های مرسوم مدیریت مزرعه استفاده می کنند. برای عملکرد یکپارچه کسب و کار در مرغداری واقعاً باید یک سیستم مدیریت مزرعه داشته باشید. فناوری می تواند فراتر از انتظار به شما کمک کند. با تکنولوژی مناسب، می توانید سوابق کاملی از مرغداری خود، از زمان پرورش جوجه ها تا بازده و محصول نهایی خود داشته باشید.

مدیریت مالی؛ از مهمترین ویژگی های بارز یک مرغدار موفق

یکی دیگر از ویژگی های بارز یک مرغدار موفق، مدیریت امور مالی مربوط به مرغداری است. مدیریت مالی یکی از حیاتی ترین جنبه های کسب و کار در مرغداری ها است. استفاده از حسابدار و یا مدیر امور مالی که به بهترین شکل این امور را انجام دهد، می تواند دید مناسبی از هزینه ماهانه و یا سالانه مرغداری ارائه دهد. که خود این امر موجب تصمیم گیری بهتر و هزینه های به موقع و مناسب برای مرغداری می گردد.

دقت به جزئیات

از دیگر ویژگی های بارز یک مرغدار موفق، توجه به جزئیات است. مرغداری در پرورش مرغ موفق است که مهارت‌های مشاهده‌ای بالایی دارد و پرندگان خود را کاملاً درک می‌کند. بررسی رفتاری و فیزیکی آنها مانند نوع غذا خوردن، صدا، نحوه راه رفتن، مدت زمان خوابیدن و … همگی می تواند موجب مشاهده تغییر رفتار آنها در مواقع خاص شده که این امر می تواند از بروز بیماری یا رفتار های آسیب زا در بین گله جلوگیری کند.

دقت به رفتار و جزییات پرندگان

تامین هوا، خوراک و آب مناسب در مرغداری

از مهمترین و شاید اصلی ترین ویژگی های بارز یک مرغدار موفق، توجه به سلامت و خوراک مرغ ها است. دسترسی به آب تمیز منبع بسیار مهمی برای سلامت پرندگان است. پرندگان دو برابر بیشتر از آنچه می‌خورند، می‌نوشند. بنابراین آب باید به طور منظم از نظر مواد معدنی و pH کنترل شود. همچنین سطح pH آب می تواند بر سلامت روده پرندگان تأثیر بگذارد. بنابراین مرغدار موفق تمامی مسائل مربوط به تغذیه را به دقت مد نظر قرار می دهد. 

رطوبت و سطوح بالای آمونیاک دو تا از بزرگترین موانع کیفیت هوای خوب در مرغداری ها به شمار می رود. سطوح بالای آمونیاک، پرندگان را مستعد ابتلا به بیماری‌های متعددی از جمله مشکلات تنفسی و آسیب‌های چشمی می‌کند. آمونیاک یا هوای واقعاً بد می‌تواند جوجه را در معرض هر بیماری قرار دهد. بنابراین استفاده از سنسور های تشخیص میزان آمونیاک و یا تهویه مناسب برای اداره مرغداری بسیار ضروری است. یک مرغدار موفق بیش از هر چیزی باید به این موارد اهمیت دهد. 

اولین دیدگاه را بنویسید

5 × 1 =