کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

شاید این سوال نیز برای شما پیش بیاید که کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟ تخم مرغ یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی است که در بسیاری از غذاها و به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین داشتن کیفیت بالا از جمله فاکتور هایی است که ارزش غذایی تخم مرغ را تحت تاثیر قرار می دهد. اندازه تخم مرغ، میزان زرده و سفیده آن، نوع پوسته و … همگی عواملی هستند که در کیفیت تخم مرغ تاثیر گذارند.

به عنوان مثال زرده کوچک و کم رنگ، پوسته نازک و شکننده، اندازه  و از این دست ویژگی ها موجب کاهش کیفیت تخم مرغ ها شده تا جایی که ممکن است مورد پسند بسیاریاز مشتریان قرارنگیرد. بنابراین دانستن عوامل موثر بر کیفیت تخم مرغ می تواند به مرغداران کمک کند تا کیفیت محصولات خود را حفظ کرده و از ضرر و زیان جلوگیری کنند. ما در این مقاله به عوامل موثر در کیفیت تخم مرغ و چگونگی افزایش آن می پردازیم.

عوامل موثر بر کیفیت تخم مرغ

کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

برای اینکه بدانیم کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد باید فاکتور های مختلفی را مد نظر قرار دهیم. یکی از مهم ترین عواملی که می تواند موجب تغییر کیفیت در تخم مرغ ها گردد، نوع غذایی است که مرغ مصرف می کند. در ادامه به برخی از مهم ترین فاکتور هایی که نقش بسزایی در کیفیت تخم مرغ دارند می پردازیم :

خوراک و تغذیه : در پاسخ به این سوال که کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد، پوسته تخم مرغ یکی از عوامل موثر بیان شد. پوسته تخم مرغ از کلسیم تشکیل شده که این میزان کلسیم برای تشکیل پوسته از جیره غذایی بدست می آید. بنابراین اگر مرغ میزان کلسیم مناسب در روز را از طریق خوراک دریافت نکند، نمی تواند به خوبی پوسته تخم مرغ را تشکیل دهد. این عمل موجب نازک و شکننده شدن پوسته تخم مرغ می گردد. علاوه بر پوسته، زرده تخم مرغ نیز تاثیر از تغذیه می باشد. اندازه زرده و رنگ آن به طور مستقیمی با نوع غذای مرغ در ارتباط هستند.

به طور کلی هر چه مرغ غذاهای ارگانیک تر و متنوع تری مانند انواع صیفی جات، مصرف کند دارای زرده پر رنگ تری است. زرده پر رنگ دارای ویتامین آ بیشتری بوده و خواص آنتی اکسیدان آن نیز افزایش می یابد. همچنین مرغ هایی که تغذیه مناسبی دارند، انرژی بیشتری برای عمل تخم گذاری دارند.

مصرف آنتی بیوتیک و دارو : یکی از مشکلات پرورش مرغ، حساس بودن آنها به بیماری ها و دمای لانه است. هر گونه تغییر در دما به سرعت بر روی آنها تاثیر گذاشته و موجب بیماری در گله مرغ ها می گردد. در این حالت، تنها راه نجات مرغ و جلوگیری از تلفات و ضررو زیان، استفاده از آنتی بیوتیک ها است. استفاده از آنتی بیوتیک ها برای طولانی مدت می تواند کیفیت تخم مرغ ها را تحت تاثیر قرار دهد.

زرده تخم مرغ از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت تخم مرغ

محل نگهداری مرغ  و استرس های محیطی

استرس های محیطی مانند تغییرات دمایی، آلودگی صوتی و سر و صدا، حمله سایر حیوانات و … می تواند موجب ایجاد تنش های هورمونی در مرغ ها گردد. با ترشح هورمون، بسیاری از اندام های مرغ دچار تغییر می شوند. عمل تخم گذاری نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که مرغ ها تحت تنش های محیطی قرار بگیرند، ممکن است علاوه بر قطع شدن عمل تخم گذاری و یا کاهش آن، کیفیت آن نیز به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.

بنابراین مکان هایی که گله مرغ در آن نگهداری می شود باید از نظر تمامی این عوامل مخصوصا دما و تهویه، مورد بررسی قرار گیرد. چرا که هرگونه استرس، تنش و یا بیماری می تواند به سرعت به سایر گله نیز منتقل شود.

سن مرغ : در پاسخ به این سوال که کیفیت تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد، می توان سن مرغ را به عنوان یکی دیگر از فاکتور های مهم عنوان کرد. هر چه سن مرغ بالاتر باشد، تخم مرغ ها دارای اندازه بزرگتر و کیفیت کمتری هستند. هر چه مرغ سن بیشتری داشته باشد، تخم مرغ های آن نیز بزرگتر خواهد بود. بنابراین تخم مرغ هایی که دارای اندازه کوچکتری هستند، توسط مرغ های جوان گذاشته شده و دارای کیفیت بالاتری هستند.

اولین دیدگاه را بنویسید

19 − 14 =