پولت چیست؟

چنانچه تازه به دنیای صنعت طیور وارد شده باشید و یا به این حوزه علاقمند باشید و یا برای اولین بار کلمه پولت به گوش شما خورده باشد این سوال در ذهن شما بوجود می آید که پولت چیست؟ در این مطلب ضمن پاسخ به این سوال، شما را با نکته های بیشتری دراین زمینه آشنا خواهیم کرد.

همه میدانیم که تخم مرغ یکی از منابع پروتئینی با ارزش غذایی بالا و قیمت مقرون به صرفه است. تخم مرغ را می توان سالم ترین و طبیعی ترین منبع پروتئین دانست. در هر کشوری تولید و مصرف این ماده غذایی مفید به عنوان یک شاخص مهم اقتصادی پذیرفته شده و در کشور ما همواره مورد توجه قرار گرفته است. مرغ های تخمگذار به طور کلی دو مرحله را طی می کنند و تبدیل به مرغ تخمگذار می شوند که اولین مرحله زندگی آنها را “پولت” می نامند.

آنها در واقع با پرورش جوجه ها و تبدیل آنها به نیمچه در سن 90 تا 110 روزگی تولید می شود. که از نظر اندازه و وزن ،مرغ بالغ به حساب می آیند اما هنوز در حال رشد هستند و نمی توانند تخم بگذارند اگر با پولت آشنایی ندارید یا می خواهید دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید، این مقاله را از دست ندهید.

عوامل مهم در پرورش پولت

پرورش پولت ها قبل از 110 روزگی تأثیر قابل توجهی بر تولید تخم، مصرف خوراک و سلامت آینده این جوجه ها دارد. اندازه و تعداد تخم های پولت هایی که زودتر به بلوغ می رسند نسبت به بقیه کمتر است، در نتیجه  بازدهی کمتری خواهند داشت.

وزن پولت

 وزن یکی از ویژگی های مهم  نیمچه های تخمگذار است. چگونگی رسیدن مرغ به این وزن نیز بسیار مهم است. به طور کلی پولت های تخمگذار با پرهای سفید در سن 18 ماهگی باید 1 کیلو و 250 گرم باشند.   پولت های قهوه ای، معمولاً سنگین تر از  سفیدهستندو باید حدود 1.5 کیلوگرم وزن داشته باشند. از سوی دیگر اعتقاد بر این است که پولت های سبک تر مقرون به صرفه تر هستند. اما پس از چندین بار تخم گذاری، کیفیت تولید آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

پولت های سنگین

جوجه هایی وجود دارند که وزن آنها بسته به نژاد از حد استاندارد بیشتر است و از نظر اقتصادی نسبت به پولت های سبک تر به صرفه تر هستندزیرا می توانند تخم بیشتری تولید کنند. مصرف خوراک این جوجه ها نباید به طور ناگهانی کاهش یابد. در عوض، غذا باید به تدریج کاهش یابد.اگر فورا تغذیه جوجه ها را متوقف کنید کیفیت تولید  کاهش می یابد.

دلیل عدم یکنواختی وزن پولت

واکسیناسیون آنها ممکن است کیفیت لازم را نداشته باشد یا در زمان مناسب انجام نشود.
جوجه ها بیماری های انگلی یا عفونی داشته باشند.
تراکم سالن بالا
نادیده گرفتن مقدار استاندارد و نوع غذا
توجه داشته باشید که اگر وزن تعدادی از جوجه های یک گله کمتر از مقدار استاندارد باشد، باید آنها را جدا کرده و به وزن ایده آل برسانید.

محیط نگهداری پولت ها

یکی از نکات مهم در نگهداری نیمچه ها این است که آنها را از مرغ های تخمگذار جدا کرده و در مکان دیگری نگهداری کنید. همچنین برای جلوگیری از بیماری بهتر است مرغ خود را از سایر گله ها، حیوانات خانگی و حیوانات وحشی جدا کنید. همچنین بازدیدکنندگان متفرقه را از مراکز پرورش دور نگه دارید و به آنها اجازه ورود به سالن های پرورش را ندهید. تهویه کافی برای محافظت در برابر رطوبت و جلوگیری از تجمع آمونیاک در سالن فراهم کنید.جوجه ها به ویژه جوجه های یک روزه در ابتدای ورود به مرغداری، به شرایط محیطی به ویژه دمای هوا بسیار حساس هستند. دمای هوا در مرغداری باید حدود 35 درجه برای جوجه های یک روزه باشد. می توانید این دما را 2 درجه در هفته کاهش دهید.

نکات بهداشتی پرورش پولت

مکان نگهداری و تجهیزات را به طور مرتب تمیز و ضد عفونی کنید.
در طول پرورش از دوز کم کوکسیدیواستات در خوراک استفاده کنید.
گه گاه پرندگان را از نظر بیماری های عفونی یا آفات و انگل بررسی کنید.
برنامه منظم از واکسیناسیون ایجاد کنید.
برنامه واکسیناسیون علیه مالاریا، برونشیت و کنه را دنبال کنید، به خصوص اگر گله های طیوردیگری در منطقه وجود داشته باشد.
پرندگان را بر اساس سن و عملکرد تولیدمثلی آنها بر اساس عادات غذایی منحصر به فرد آنها جدا کنید.
بستر را خوب و خشک نگه دارید و در صورت نیاز از بستر تازه استفاده کنید.

جیره غذایی پولت

در 8-6 هفته اول به جوجه های تخمگذار باید غذای اولیه داده شود. اطمینان حاصل کنید که جوجه ها به محض رسیدن به لانه به آب دسترسی دارند. در ابتدا برای هر جوجه 2 تا 3 سانتی متر فضا در محل تغذیه در نظر بگیرید و در 2 هفتگی جوجه ها، می توانید این فضا را تا 2 برابر افزایش دهید.پس از 8 هفتگی به جوجه ها مخلوطی از جیره دهید تا وزن آنها افزایش یابد. سپس می توانید برای هر نیمچه در حال رشد، فضای فیدر را به 7-10 سانتی متر افزایش دهید. هنگامی که پولت ها شروع به تخم گذاری می کنند، که معمولاً بعد از حدود 20 هفته اتفاق می افتد، می توانید به آنها غذای مخصوص مرغ تخم گذار بدهید.

میزان آب مورد نیاز پولت

 به ازای هر 50 جوجه در 2 هفته اول یک آبخوری در نظر بگیرید. از هفته 2 تا هفته 10 تعداد و اندازه آبخوری ها را افزایش دهید تا در نهایت  به ازای هر 10 پرنده یک عدد آبخوری وجود داشته باشد.

اولین دیدگاه را بنویسید

یک × پنج =