چرامرغ تخم مرغ های خود رامیشکند؟

در پاسخ به این سوال که چرا مرغ تخم مرغ های خود را می شکند باید گفت که دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که البته امری شایع در مرغداری ها است. پرورش مرغ سهم زیادی در رونق صنایع غذایی دارد، چرا که علاوه بر گوشت، تخم آن نیز بسیار مورد استفاده می باشد. بنابراین تخم مرغ ها نیز دارای ارزش غذایی و تجاری خود می باشند و حفظ تخم مرغ ها در مرغداری یکی از نکاتی است که باید به آن توجه کرد. چرا که اگر نادیده گرفته شود ممکن است موجب زیان صاحب مرغداری شود.

یکی از مواردی که موجب از دست رفتن تخم مرغ ها می گردد، شکسته شدن آنها توسط خود مرغ ها است. چنانچه یکی از مرغ ها شروع به شکستن و خوردن تخم مرغ کند، به سرعت سایر مرغ ها نیز چنین کاری را انجام می دهند. ما در این مقاله به بررسی علت و چگونگی کنترل این کار می پردازیم.

تخم مرغ خواری

چرا مرغ تخم مرغ های خود را می شکند؟

در بسیاری موارد دلیل اینکه چرا مرغ تخم مرغ های خود را می شکند بسیار تصادفی می باشد. هنگامی که یکی از مرغ ها به طور تصادفی موجب شکستن تخم مرغ گردد، زنگ خطری برای شروع این عادت است. در این حالت مرغ با نوک زدن به تخم، زرده تخم را بیرون کشیده و آن را مزه می کند. زرده تخم مرغ دارای مزه خوشایندی برای آنهاست که این امر موجب ترغیب و علاقمندی مرغ ها به تخم مرغ می گردد.

بنابراین مرغ سعی می کند با شکستن تخم مرغ، محتویات آن را بیرون بکشد. از آنجا که پوسته تخم مرغ نیز سرشار از کلسیم است و این ماده یکی از مواد مورد نیاز و مورد علاقه مرغ هاست، مرغ می تواند یک تخم مرغ را به خاطر خوردن پوسته آن نیز بشکند. بنابراین مرغ ها می توانند یک تخم مرغ را به طور کامل بخورند بدون آنکه هیچ اثری از پوسته و یا محتویات آن باقی بگذارند.

تشخیص تخم مرغ خواری در مرغ ها

همانطور که اشاره شد، برای یافتن اینکه چرا مرغ تخم مرغ های خود را می شکند به دو نکته عادت و ترویج آن به سایر مرغ ها اشاره شد. عادت خورده شدن تخم مرغ ها و زمان ایجاد آن برای تشخیص و کنترل شکستن شدن تخم مرغ ها دارای اهمیت است. معمولا مرغدار از تعداد تخم مرغ های موجود در لانه مطلع است. چنانچه این تعداد کم گردد، یکی از دلایل عمده آن می توان تخم مرغ خواری مرغ ها باشد.

علاوه بر کم شدن تعداد تخم ها، بررسی نوک مرغ و آغشته بودن به زرده، دلیلی برای این کار است که مرغ، تخم مرغ را شکسته و خورده است. در این حالت باید رفتار مرغ ها زیر نظر گرفته شود. چرا که هر چه دیرتر متوجه عادت تخم مرغ خواری در گله مرغ ها شوید، احتمالا کنترل آن و جلوگیری از زیان و ضرر سخت تر می گردد.

عادت شکستن تخم مرغ در مرغ ها

چرا مرغ تخم مرغ های خود را می شکند

 یکی از مهمترین دلایلی که برای چرا مرغ تخم مرغ های خود را می شکند می توان بیان کرد، مزه و مواد موجود در تخم مرغ است. اما به طور کلی دلایل عمده ای وجود دارند که  تخم مرغ خواری در مرغ ها را توجیه می کند. این دلایل عبارت اند از:

تغذیه نامناسب : از مهمترین دلایلی که می توان برای چرا مرغ تخم مرغ های خود را می شکند عنوان کرد، تغذیه نامناسب مرغ ها و گرسنگی در آنهاست. بنابراین مرغ گرسنه ممکن است در مواجه با تخم مرغ، اقدام به شکستن آن کرده و از آن تغذیه کند.

کمبود مواد مورد نیاز مرغ مانند انواع مواد معدنی : وجود مواد معدنی و انواع ویتامین ها، برای پروار شدن و رشد مرغ ضروری است. چنانچه این مواد معدنی در غذای روزانه مرغ وجود نداشته باشد، مرغ برای جبران آن به تخم مرغ خواری روی می آورد. چرا که پوسته تخم مرغ و محتویات درون آن سرشار از مواد معدنی است و می تواند نیاز مرغ به انواع مواد معدنی را برطرف کند. همچنین کبود پروتئین در جیره بندی روزانه یکی از دلایل تخم مرغ خواری  در مرغ ها است. زرده تخم مرغ سرشار از پروتئین بوده و موجب رفع نیاز آنها به پروتئین می گردد. 

اولین دیدگاه را بنویسید

نوزده − 3 =