چگونه کنسانتره مرغ گوشتی درست کنیم؟

امروزه استفاده از کنسانتره در پرورش مرغ گوشتی رواج یافته است، زیرا استفاده از کنسانتره در خوراک مرغ مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می توان به افزایش یکنواختی دان، بهبود بخشیدن  به عملکرد رشد گله، کاهش خطای انسانی در تهیه خوراک و کاهش هزینه های تولید طیور اشاره کرد. با این حال، برای بسیاری از مرغداران این سوال مطرح می شود که چگونه کنسانتره مرغ گوشتی درست کنیم؟ آیا ما خودمان قادر به تولید کنسانتره لازم درمرغداری هستیم؟ برای پاسخ به این سوال باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

آیا ساخت کنسانتره در مرغداری مشکلی ندارد؟

قبل از پاسخ به این سوال، بیایید نگاهی به یکی از ابزارهای مهم در مرغداری بیندازیم. میکسرهای عمودی که در بسیاری از مرغداری ها استفاده می شوند به دلیل دقت ضعیف در مخلوط برای تهیه کنسانتره مناسب نیستند در نتیجه منجر به کاهش همگنی محصول شده و به میزان قابل توجه بهره وری گله را کاهش میدهد.  اگر تصمیم دارید از میکسرهای ایستاده در مرغداری خود استفاده کنید، فقط از آنها برای تهیه دان استفاده کنید. میکسرهای افقی به دلیل دقت میکس بالا برای تولید کنسانتره مناسب هستند.

 دان مرغ از چه چیزی درست می شود؟

بیشتر خوراک مرغ از منابع خوراکی گیاهی، حیوانی و مواد معدنی تهیه می شود اما برای اینکه طیور از منابع غذایی مناسب محروم نشوند، افزودنی های مجاز به آنها اضافه می شود. لازم به یادآوری است موادی که برای تهیه خوراک مرغ استفاده می شود باید عاری از آلودگی و کپک بوده و رنگ و بوی طبیعی داشته باشد.

منابع خوراک مرغ عبارتند از :گندم، کنجاله سویا، ذرت، گلوتن ذرت، پودر گوشت، پودر ماهی، پودر استخوان یا صدف، نمک ها و مواد معدنی، ویتامین ها، اسیدهای آمینه ضروری، جوش شیرین، نمک و … و افزودنی ها مجاز.

مزایای ذرت در تهیه خوراک مرغ

ذرت را می توان به عنوان منبع اصلی غذایی برای تهیه خوراک جوجه ها معرفی کرد زیرا انرژی پرندگان را این منبع غذایی تامین می کند و وجود آن در خوراک طیور ضروری و الزامی است. با اینکه ذرت منبع غنی انرژی برای پرندگان است، اما میزان پروتئین،  فسفر و کلسیم موجود در آن بسیار کم است. جالب است بدانید که ذرت انواع مختلفی دارد. شرایط کشت و شکل آن در بسیاری از کشورهای جهان متفاوت است بنابراین ارزش غذایی آن در شرایط متفاوت خواهد بود.

وجود گندم در غذای مرغ

گندم یکی از منابع غذایی است که متخصصان تغذیه برای تهیه غذای پرندگان از آن استفاده می کنند اما از آنجایی که در برخی کشورها به وفور یافت می شود و قیمت پایینی دارد، بنابراین منبع اصلی غذا در آن کشورها محسوب می شود.به طوری که میتواند جایگزین خوبی برای کمبود ذرت در برخی از مناطق باشد و در بعضی کشورها از گندم و ذرت به طور همزمان برای تامین انرژی مورد نیاز پرندگان استفاده می شود اما بهتر است در مصرف آنها زیاده روی  نشود زیرا اگر مصرف بیش از 30 درصد باشد باعث بروز مشکل در هضم غذا می شود. درست است که گندم مانند ذرت پروتئین ندارد اما در هر کیلوگرم  از آن حدود 3100 کیلو کالری انرژی دارد.

گلوتن ذرت چه نقشی در تغذیه مرغ دارد؟

در طی فرآیندی گلوتن ذرت ،که نشاسته آن است از دانه ذرت جدا می شود. گلوتن در واقع بخش غنی از پروتئین ذرت است که حاوی رنگدانه های طبیعی مانند گزانتوفیل و کاروتن است که باعث رنگ گرفتن مرغ و تخم مرغ می شود ودارای 60 درصد پروتئین است. انرژی متابولیک بالایی دارد و حاوی اسیدهای آمینه ضروری  است.

چرا کنجاله سویا در خوراک مرغ استفاده می شود؟

کنجاله سویا پس از استخراج روغن سویا تولید می شود و به عنوان منبع اصلی پروتئین مورد نیاز طیور شناخته می شود. میزان پروتئین موجود در کنجاله سویا به قدری با کیفیت است که حاوی اکثر اسیدهای آمینه ضروری است و تنها منبع گیاهی حاوی بیشترین مقدار لیزین است. اگر دانه های سویا در زمان روغن گیری خوب حرارت ببینند، پرندگان از نظر رشد در وضعیت بهتری خواهند بود زیرا عوامل ضد تغذیه ای و بازدارنده فعال نمی شوند. مقدار پروتئین کنجاله سویا 45-48 درصد است، بنابراین هر کیلوگرم حاوی 2650 کیلو کالری پروتئین است. کیفیت کنجاله سویا با توجه به عواملی مانند محتوای پروتئین، وزن، محتوای چربی، رطوبت و نقش آن در فعال سازی اوره آز ارزیابی می شود.

پودر ماهی در جیره ی غذایی مرغ

پودر ماهی نیز به عنوان یکی از مهم ترین و غنی ترین منابع پروتئین حیوانی  شناخته می شود، از ماهیانی به عنوان منبع پروتئینی استفاده می شود که برای مصرف انسان مناسب نیستند. محتوای پروتئین در پودر ماهی به 50-60٪ می رسد ، به طوری که هر کیلوگرم حاوی 2900 کیلو کالری پروتئین است. تمام اسیدهای آمینه ضروری (مانند لیزین و متیونین)، گروه های ویتامین A، D، E، B، مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، ید آهن و … را می توان از این منبع جیره غذایی تامین کرد.

لازم به یادآوری است که مقدار آن باید با دقت به جیره غذایی مرغ اضافه شود، زیرا تجمع آن باعث از بین رفتن سنگدان میشود و تخم مرغ ها رنگ، طعم و بوی نامناسبی پیدا می کنند.

آیا تولید کنسانتره در مرغداری به صرفه است؟

اگر بتوانید مواد اولیه را با قیمت مناسب تهیه کنید، مطمئناً تولید کنسانتره هم از نظر کارکردی و هم از نظر اقتصادی برای شما سودآور خواهد بود، اما اگر حجم تهیه مواد اولیه کم است، بهتر است کنسانتره آماده را از شرکت های معتبر خریداری کنید.

اولین دیدگاه را بنویسید

پنج × چهار =